V Kouřimi mají nový zvon: Vítej doma, Apoleno!
Když zuřila válka, rekvírovalo se. Ve velkém! Trudnému osudu neutekl ani jeden z unikátních zvonů renesanční zvonice v Kouřimi na Kolínsku. Apolenu zabavili a roztavili během první světové. Teď se v nové krásné podobě vrátila zpátky!
Kouřimští zvoníci, a nejen oni, toužili, aby se na věži zase objevil uloupený zvon. Zřídili sbírku, ve které se sešlo přes půl milionu korun. A rozjela se akce. Novou Apolenu, vážící 370 kilogramů, odlila dílna Zvonařství Votruba v Myslkovicích. Na místo zvon přivezli na voze taženém koňmi na svatou Apolenu, které je zasvěcen. A není náhodou, že letos. Je to totiž 500 let, co věž postavili.
„Zatím bude umístěn v kostele, jeho vyzdvižení na zvonici je plánováno později,“ prozradil ČTK za spolek Kouřimských zvoníků Jan Bug s tím, že vyzvednut bude vnitřkem kostela. Zároveň pak sundají Štěpána, který nemá korunu. „Poputuje do Innsbrucku na opravu,“ popsal Bug. Na opravu se využijí přebytky sbírky, která vrátila do Kouřimi nový zvon. Také ho zdobí nápis: Válka vzala – láska znovu darovala. Takže vítej doma, Apoleno!
Vyhořelá dominanta
Goticko-renesanční zvonice, vysoká 34 metrů, je jednou z dominant Kouřimi. V roce 1525 ji postavil italský mistr Filipp. V roce 1670 při požáru města vyhořela, nynější podoba je dílem architekta Josefa Mockera z roku 1890, před 23 lety proběhla rekonstrukce.
Srdcem vzhůru
Kouřimské zvony jsou zavěšené srdcem vzhůru a rozeznívají se šlapáním. Původně tam byly čtyři, odlité roku 1671, po roce 1789 zbyly jen tři, a před návratem Apoleny dva – Štěpán (1480 kg) a Marie (740 kg). Podobně obrácené zvony jsou už jen v Rovensku pod Troskami na Semilsku v dřevěné zvonici z roku 1630.