Důležitý krok k záchraně nosorožců: První umělé oplodnění

Záchrana, až na dvě samice vyhynulých nosorožců bílých severních, je opět blíž. Vědci poprvé v dějinách úspěšně přenesli embryo do těla náhradní matky.
Tým expertů BioRescue provedl zákrok vloni 24. září v rezervaci Ol Pejeta v Keni. Samice nosorožce bílého jižního Curry, která měla mládě odnosit, ale v listopadu uhynula na infekci související se záplavami. Při jejím ohledání vědci v děloze našli 6,4 cm velký plod. Byl to sameček. Podle analýzy DNA pocházel z embryo transferu. Navzdory smutku z úhynu samice i mláděte se vědci radují, že jejich dosud neprobádaná metoda funguje.
„Tento úspěšný krok je obratem ve snahách o záchranu severních bílých nosorožců a středoafrických ekosystémů,“ řekl šéf projektu Thomas Hildebrandt. První mládě nosorožce bílého severního by se mohlo podle něj narodit za dva až tři roky. Poslední známé samice tohoto druhu Nájin a Fatu se narodily ve Dvoře Králové a nyní žijí v keňské rezervaci Ol Pejeta.
Emrya v dusíku
Třicet vzácných embryí, které vědci vytvořili od roku 2019, je uloženo v tekutém dusíku při teplotě –196 °C v německém Berlíně a italské Cremoně. Čekají na přenos do těl náhradních matek nosorožce bílého jižního. V dusíku jsou i živé pohlavní buňky 12 nosorožců bílých severních.