Rádce pro řidiče: Co dělat, když srazíte zvíře

Mlhy, deště, mokré listí a také migrující zvěř. To nutí řidiče mít na podzim oči na stopkách a nohu na brzdě. A oprávněně. Střety se zvěří totiž čím dál víc ohrožují naše finance. Podle statistik pojišťoven je havárií způsobených zvěří čím dál tím více.
„Poslední tři roky srážky našich klientů v autech se zvěří rostou každoročně cca o 8 až 12 %. Velké množství srážek je v poslední době poblíž obcí, anebo i přímo v obcích, například na náměstí poblíž centrálních parčíků nebo v udržovaných zelených pruzích u silnic,“ uvedla tisková mluvčí finanční skupiny UNIQA Eva Svobodová s tím, že nej střetů registrují ve středních Čechách a na Vysočině. „I v Praze máme hodně případů, například z okolí Klánovického lesa,“ dodala.
Víc a víc peněz
„Za sledované pololetí od dubna do září jen naše pojišťovna s klienty řešila 4053 pojistných událostí, za které jsme vyplatili přes 190 milionů korun,“ říká Patrik Nauš, senior manažer likvidace pojištění motorových vozidel v Generali České pojišťovně, která střety se zvěří dlouhodobě sleduje. Průměrná škoda po následcích střetů se zvěří meziročně narostla a nyní dosahuje 50 000 Kč. Škody rostou kvůli vysoké inflaci, ale i vyšším cenám materiálů na opravu, náhradních dílů a také práce v autoservisech. Motoristé přitom většinu škod hradí z havarijního pojištění, případně z připojištění střetu se zvěří.
Čísla se zvyšují
Ze 14 sledovaných krajů meziročně narostla škoda v osmi z nich. Nejhorší situace je kvůli hustotě silniční sítě ve Středočeském kraji, kde byla výše škod odhadnuta na 98 milionů Kč. Následuje se 40 miliony Kč Moravskoslezský kraj a po něm Královéhradecký. V něm škody po střetu se zvěří vystoupaly na více než 35 milionů Kč.
Nejčastěji srnčí
Nejvíce kolizí s motorovými vozidly měla od jara do podzimu na svědomí srnční zvěř (78 % nehod). S dramatickým odstupem následují prase divoké (9% podíl), zajíc (4 %), pes (3 %), daněk (2 %) a jelen (2 %).
Index: Bouračka každých 5,4 kilometrů
Generali Česká pojišťovna spolu s Centrem dopravního výzkumu každý půlrok zkoumá nejrizikovější místa v ČR pro střet se zvěří. Tohle zjistili od jara do podzimu...
- Zhruba na každém 5,4 kilometru českých silnic došlo ke střetu se zvěří.
- Škoda na majetku, zdraví a životě na jeden kilometr silnic zůstává nejvyšší na Zlínsku (12 679 Kč). Následují Moravskoslezský (11 636 Kč) a Liberecký kraj (11 232 Kč).
- Nejrizikovější úsek pro srážku se zvěří je aktuálně na Olomoucku, a to na silnici III/150 u obce Želatovice. Došlo zde na úseku o 216 metrech k 10 nehodám vyčísleným na 470 tisíc Kč. Zdroj: SRNA Index Generali České pojišťovny
Co dělat, když srazíte zvíře?
1. Zapněte výstražná světla a postavte na silnici varovný trojúhelník.
2. Volejte policii a pokud došlo ke zranění i záchranku. Záznam policie je většinou nutný i pro proplacení škod pojišťovnou.
3. Volejte Linku pomoci řidičům – 1224. Následky srážky pro pojišťovnu vyfoťte nebo pořiďte video.
4. Na zvěř nesahejte ani ji nenakládejte do vozu, je to bráno jako pytláctví a hrozí dva roky vězení.