Sršeň asijská je v Česku! Postrach včelstev našli v Plzni | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 29. května 2024

Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand

Sršeň asijská je v Česku! Postrach včelstev našli v Plzni

V Plzni nalezli sršeň asijskou. Představuje nebezpečí i pro člověka
V Plzni nalezli sršeň asijskou. Představuje nebezpečí i pro člověka (Profimedia.cz)

Poprvé v České republice! Podle ochránců přírody byla ve čtvrtek v Plzni nalezena invazní sršeň asijská – postrach všech včelstev. Přímo v úlech napadá a požírá včely medonosné, které se na rozdíl od včel východních neumějí útoku bránit.

Je menší než sršeň obecná, která se v ČR vyskytuje běžně. Zároveň je tmavší a od sršně obecné ji lze poznat i díky žlutě zbarveným koncům končetin. „Pokusíme se najít hnízdo a poté zkontaktujeme hasiče, kteří by je měli zlikvidovat,“ řekl Tomáš Görner z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK).

Sršeň asijská je podle ochránců schopná rychle se šířit, proto je důležité, aby lidé hlásili podezření na její výskyt AOPK ČR. Ta výskyt sršně ověří a případně zajistí ve spolupráci s hasiči likvidaci hnízd. Lidé mohou výskyt sršně hlásit na e-mail invaznidruhy@nature.cz, podle ochránců je vhodné hlášení doplnit fotografií a přesnějším popisem hmyzu, aby bylo možné vyloučit záměnu s jiným druhem.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.