Dětská opera Brundibár: Zazněla táborem Terezín poprvé před 80 lety

Opera se šťastným koncem, plná dětských hlasů, ale... Malé protagonisty posílali nacisté do vyhlazovacích táborů. „Ke konci neměl kdo zpívat,“ říká pamětnice. Stejně skončil i autor, židovský skladatel Hans Krása (†44).
Na libreto Adolfa Hoffmeistra složil Krása Brundibára v roce 1938. Původně měl tento počin skončit v soutěži vypsané ministerstvem školství a národní osvěty, jenže k jejímu vyhodnocení kvůli začátku druhé světové války nedošlo. Se zapomenutou operou se Krása svěřil přátelům v roce 1942 a ti trvali na tom, že ji se sirotky po deportovaných židovských rodičích secvičí. A skutečně k inscenaci na sklonku roku došlo, ale už bez účasti Krásy. Ten byl 10. srpna transportován do Terezína.
Vyzdobili plot
V ghettu se skladatel záhy stal vedoucím hudební sekce a částečně se staral o kulturní život v této přestupní stanici na cestě do vyhlazovacích táborů. S malými vězni začal operu nacvičovat a před 80 lety 23. září 1943 zazněla Terezínem poprvé. Pomalovali se některé budovy, vyzdobil dřevěný plot postavami psa a kocoura s dírami v místě hlav, odkud herci zpívali, a mohlo se začít.
Hráli až do konce
V následujícím roce měl Brundibár hned 55 repríz, skončila ale neslavně. „Každý měsíc odjížděly vlaky do Osvětimi. Zpěváčci se stále měnili a nakonec vlastně neměl kdo role zpívat,“ popsala mrazivý osud pamětnice Anna Hanusová. Z 15 tisíc židovských dětí, které prošly internací, jich zůstalo 800. Z vyhlazovacích táborů se jich vrátila stovka...
Použili ji na propagandu
Malým hercům divadlo pomáhalo zvládat těžkosti života. Písničky je provázely až do hořkého konce. Jenže opera měla i odvrácenou stranu. Nacisté ji použili k propagandě. „Úžas byl obrovský, když jsme nalezli město, které žije normálním životem,“ rozplýval se v pochvalné zprávě delegát Červeného kříže Maurice Rossel nad Terezínem v červnu 1944, kde vyslechl i Brundibára. Na sklonku tohoto roku vznikl propagandistický film Vůdce daruje židům město, v němž opera zazněla. Většina protagonistů skončila v Osvětimi v následujícím měsíci.
Němečtí žáci pěli v Terezíně
Opera se dočkala mnoha inscenací po celém světě, existuje i německá, anglická nebo hebrejská verze. Brundibára cvičila také padesátka studentů a pedagogů německého gymnázia ve Wülfrathu od loňského září. V sobotu v pět hodin odpoledne rozezpívali plný sál Magdeburské kasárny, v místě, kde mělo přes 80 lety představení svou terezínskou premiéru.
Zpívají o chudých dětech
Příběh představení se točí kolem postav Pepíčka a Aninky, jejichž maminka onemocněla. Pan doktor jí doporučil mléko, ale ratolesti na něj nemají peníze. Všimnou si, že Brundibár hraje na flašinet a lidé mu házejí mince. Pokusí se ho napodobit, hudebník je ale vyžene. Kocour, pes Azor a vrabec dětem pomůžou, Brundibárovi kazí jeho vystoupení a Pepíčkovi s Aninkou pomůže při zpívání sbor dětí ze školy. Lidé jim hází peníze, rozzlobený flašinetář jim ale čepici sebere. Nakonec na útěku ale raději svůj lup zahodí a opera tak končí šťastně.
Ve 44 letech ho označili za starce
Geniální skladatel Hans Krása se narodil 30. listopadu 1899. První bohužel nedochovanou orchestrální skladbu složil už v jedenácti! Větší úspěchy slavil ve dvacátých letech s Písněmi pro orchestr, Symfonií pro malý orchestr a Pěti písněmi. V roce 1933 uvedl vlastní operu Zásnuby ve snu, za ní obdržel Československou státní cenu. V Terezíně se oženil s Eliškou Kleinovou, jenže byl 16. října 1944 transportován do Osvětimi a hned následující den umírá. Nacisté ho v pouhých 44 letech označili za starce a poslali okamžitě do plynové komory.
Víte, že...
...Krásova manželka přežila a zasvětila život propagaci jeho díla?
... zemřela roku 1999 v 87 letech v Praze?