Po čekají vládě úspory i Sněmovnu: Kdo dostane padáka? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 22. února 2024

Svátek slaví Petr, zítra Svatopluk

Po čekají vládě úspory i Sněmovnu: Kdo dostane padáka?

Únavné jednání Sněmovny (11. 7. 2023).
Únavné jednání Sněmovny (11. 7. 2023). (Blesk:Foto : Czech News Center / Rusinova Maria)

Šetřit budou nejenom ministři, ale i čeští zákonodárci. Jak totiž zjistil deník Aha!, Sněmovna plánuje do konce roku uspořit až 3 miliony korun. Podle kancléře Martina Plíška (48) se bude propouštět a také se více omezí služební cesty.

Šéf státní kasy Zbyněk Stanjura (59, ODS) zadal vládním kolegům, že musí ve výdajích ještě letos najít 20 miliard. Ministři proto vehementně hledají, kde si utáhnout opasky. A nejsou jediní. „Do konce letošního roku chci uspořit dva až tři miliony korun,“ prozradil Aha! sněmovní kancléř, který už také ví, kam sáhne. „Plánujeme úspory na platech. U nás se to dotkne odměn, ale zároveň se to dotkne i určité optimalizace počtu zaměstnanců,“ přiblížil Plíšek.

Poslanec Okamura loni provolal 58 tisíc.

Jinými slovy čeká Sněmovnu také propouštění. „Půjde o průřezové pozice celou Kanceláří Poslanecké sněmovny, to znamená, že jednotliví vedoucí zaměstnanci dostali za úkol, aby přehodnotili a zmapovali pozice, které jsou zbytné,“ vysvětluje Plíšek. Ten si chce také posvítit na počet dohod o pracovní činnosti a provedení práce, které se mají také zredukovat. V současné době pracuje v dolní komoře 360 lidí, například stenografové, právníci, kuchaři, číšníci či administrativní pracovníci, jako tajemníci komisí a výborů. Příští rok jich má být o deset méně. Podle Plíška to přinese úsporu až osm a půl milionu korun.

MÉNĚ NA VOLÁNÍ

„Rozpočtový výbor navrhl, aby se od ledna částka na úhradu telefonních poplatků a připojení k internetu snížila poslancům z 5000 na 3000 korun měsíčně,“ nastínil kancléř. Jak ale ukazují sama sněmovní data z loňska, ne všichni tyto peníze čerpají. Například Andrej Babiš (68, ANO) a Eva Decroix (41, ODS) si nenechali proplatit nic. To naopak šéf SPD Tomio Okamura (51) přes 58 tisíc a plnou roční sumu vyčerpala třeba poslankyně Jaroslava Pokorná Jermanová (52, ANO).

 

Přečtěte si
Naďa Rajnochova
8. 8. 2023 • 10:23

Nepochopila jsem nadpis

hejhej
8. 8. 2023 • 10:11

Pisálku, oprav si nadpis. Trapné !!
Článek o neschopných politicích nemá cenu číst.

stoura
8. 8. 2023 • 07:06

Tak nevím, ušetří až 3miliony anebo jenom? Podle mne by těch darmožroutů stačila polovina a služební cesty jako na Tchaiwan,do Afriky a bůhví kam na výlet zrušit bez pořádného důvodu!!! Nepotřebný Senát plný zasloužilých důchodců zrušit!!! To by Stanjura zařehtal blahem nad tou cifrou!!

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.