Havarovaná ponorka Titan: Mají 5 kusů! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 20. června 2024

Svátek slaví Květa, zítra Alois

Havarovaná ponorka Titan: Mají 5 kusů!

Zásadní úkol: Vyzvednout ze dna oceánu trosky havarovaného Titanu
Zásadní úkol: Vyzvednout ze dna oceánu trosky havarovaného Titanu (Profimedia)

Záchranáři pátrající po ponorce Titan, která utrpěla katastrofickou implozi, našli celkem 5 částí zničeného plavidla. Mezi nimi špičatý kryt ocasní části nebo palubní okénko...

Trosky ponorky Stocktona Rushe (†61) našel podmořský dron vypuštěný z kanadské lodi Horizon Arctic, ležely na dně asi 500 metrů od trosek parníku Titanic. Mezi nalezenými částmi Titanu byla část ocasního kužele, přistávacího rámu, přední i zadní konec přetlakové komory a také okénko, kterým se zřejmě jeden z pasažérů díval, když celou posádku zastihla rychlá smrt způsobená implozí, tedy zhroucením ponorky.

Trosky by podle Ryana Ramseyho, bývalého velitele královského námořnictva, měly dopomoci expertům analyzovat strukturu průlomu, a experti by tak měli případně odhalit, co přesně se v posledních okamžicích stalo... Tak či tak podle námořních odborníků imploze přišla v okamžiku a posádka zahynula prakticky ihned, aniž by si uvědomila, co se děje. „Neexistuje žádná černá skříňka, tudíž nezjistíme, jak a kudy se plavidlo pohybovalo v posledních chvílích,“ komentuje Ramsey.

Paul-Henri Nargeolet krátce předtím, než nastoupil na osudné plavidlo

Video se připravuje ...

Kde to ruplo?!

Odborníci budou nalezené trosky zkoumat pod mikroskopem a hledat jakékoliv zlomy ve struktuře uhlíkových vláken. Touto metodou by měli přijít na to, v jaké části materiál ponorky extrémnímu tlaku skoro 400 atmosfér povolil. „Ničivá síla imploze znamená, že vytvořit časovou osu bude nesmírně složité. Proto je třeba najít co nejvíce částí ponorky a pečlivě je analyzovat, pokud to bude alespoň trochu možné,“ tvrdí profesor Roderick Smith z Imperial College London. Objeví i těla? Zatím se zdá, že armáda žádné trosky ze dna oceánu nevyzdvihla, má je prý ale dobře zmapované a na místě zanechává techniku, která by toho měla být schopná. „Získat věci ze dna je absolutní prioritou,“ řekl novinářům kapitán pobřežní stráže Jason Neubauer. Stejně tak pokračuje pátrání po obětech podvodní katastrofy.

Objeví i těla?

Zatím se zdá, že armáda žádné trosky ze dna oceánu nevyzdvihla, má je prý ale dobře zmapované a na místě zanechává techniku, která by toho měla být schopná. „Získat věci ze dna je absolutní prioritou,“ řekl novinářům kapitán pobřežní stráže Jason Neubauer. Stejně tak pokračuje pátrání po obětech podvodní katastrofy.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.