»Ústí není Praha?«: Kupují díru za 73 milionů Kč! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 26. září 2023

Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš

»Ústí není Praha?«: Kupují díru za 73 milionů Kč!

Lidé jámě říkají posměšně Ústecké metro.
Lidé jámě říkají posměšně Ústecké metro. (Foto Aha! – Michal Israel Volf)

Už 14 let straší v centru krajské metropole a lidé jí posměšně říkají Ústecké metro. Řeč je o obří jámě, kterou před lety vykopalo město a následně prodalo. Teď ji odkoupí zpět. Ale za astronomickou sumu.

Ústečtí zastupitelé včera schválili odkup obří díry na Mírovém náměstí za neuvěřitelných 73 milionů korun. „V roce 2011 byl čistý pozemek odprodán společnosti UDES i s archeologickým průzkumem za 44 milionů. K tomu existuje vybudovaná část objektu v hodnotě 35 milionů korun, takže z logiky věci tuto hodnotu má,“ myslí si primátor Ústí nad Labem Petr Nedvědický (ANO).

Opozice proti

Podle opozice objekt zdaleka takovou hodnotu nemá. „Jen archeologický průzkum vyšel na 35 milionů, takže částka za samotný pozemek je mnohem nižší. Obvyklá tržní cena je 36,9 milionu korun,“ upřesnila Karolina Žákovská (PRO!Ústí) s tím, že projekt stavby na multifunkční dům je navíc zastaralý a může se prodražit. „Cena 250 milionů na dostavbu bude jistě vyšší,“ dodal zastupitel Martin Krsek (PRO!Ústí). Chybné může být podle nich i stavební povolení. Námitky ale neměly na hlasování vliv a město odkup nejdražší díry u nás schválilo.

Bojí se vězení?

Během diskuze několikrát zaznělo, že v případě schválení hrozí zastupitelům trestní stíhání. Proto primátor Nedvědický navrhl rozhodovat v tajném hlasování. „Pokud vyšetřovatelé uznají, že se jedná o porušení zákona, tak jsem připraven poskytnout součinnost,“ doplnil. Do urny pak vhodili zastupitelé (vyjma části opozice, která se tajné volby neúčastnila) celkem 20 hlasovacích lístků. Všechny byly pro, jen jeden se zdržel hlasování. Není tak možné přesně určit, kdo byl ten jediný nerozhodný.

Časový tlak a házení vidlí

Zastupitelům vadila také neúplnost podkladů ke schválení a krátká doba na přípravu. „Je tu nějaký tlak, pane primátore? Nebo proč je tak důležité odhlasovat odkup jen čtyři dny od chvíle, kdy nám byl dodán materiál, a navíc bez důležitých podkladů?,“ ptal se Jiří Madar (UFO). „Působí to na mě, že jelikož jsme s tím přišli my, koalice, tak nám do toho chtějí ostatní hodit vidle,“ reagoval primátor.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.