Dostupné bydlení: KDO HO POSTAVÍ A ZA KOLIK BUDE | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 25. července 2024

Svátek slaví Jakub, zítra Anna

Dostupné bydlení: KDO HO POSTAVÍ A ZA KOLIK BUDE

Ilustrace bydlení
Ilustrace bydlení (E15 Michael Tomeš)

Dostupné bydlení, v němž vás měsíční činže nepřivede na buben. Léta se o něm mluví, zákon ale dosud není. A když nekoná stát, výstavby takových bytů se chopila banka.

Šedesátimetrový byt v Praze se podle statistik Realitymix.cz pronajímá bezmála za 20 tisíc korun. Pronájem stejně velikého bytu vyjde v Brně v průměru na 15,5 tisíce. A teď si představte, že byste za stejný byt v metropoli platili o 5 tisíc méně a na jižní Moravě pak ušetřili necelé 4 tisíce měsíčně. To by už zanedlouho mohla být realita. Ale nejspíš asi ne díky státu.

»Spořka« jde stavět

Ve spolupráci s městy chystá Česká spořitelna svůj vlastní projekt dostupného bydlení. Podobné byty už její mateřská Erste Group vystavěla ve Vídni. Jejich obyvatelé mají nájem nižší o pětinu, někdy až o čtvrtinu oproti tržnímu. „Předpokládáme, že v následujících letech budeme schopni postavit dostupné nájemní byty v řádu jednotek tisíc kusů po celém Česku,“ sdělil Aha! Marek Blaha z Dostupného bydlení ČS. Byť Blaha připouští, že samotná banka problém s drahými a nedostatkovými byty u nás nevyřeší, chce být státu, ale i obcím a městům inspirací. Lidí, kteří nemají na vlastní bydlení, v současné krizi přibývá.

Stát: Dávky a sociální ubytování

„Nezavíráme oči před problémy, které lidé v naší zemi mají. A bydlení je v poslední době jedním z nich. Přineseme řešení, která pomohou jak vlastnickému, tak nájemnímu bydlení včetně sociálního bydlení,“ stojí v programovém prohlášení vlády Petra Fialy (57, ODS). Jaký je ve věci pokrok, se deník Aha! zeptal ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). Jeho mluvčí Eva Davidová tvrdí, že rezort reaguje na růst nákladů na bydlení cílenými opatřeními. „Na jedné straně jde o dávky, které pomohou zejména u nájemního bydlení (jde o příspěvky na bydlení, kde se žádosti od 1. července mají zjednodušit – pozn. red.), na druhé straně jde o projekty, které přímo dostupné bydlení budou nabízet,“ sdělila Davidová bez dalších podrobností. Podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (42, Piráti) by příslušný zákon mohl vzniknout do dvou let.

Bloomberg: Až bublina splaskne, bude průšvih

Česko patří na špičku zemí, kde jsou ceny nemovitostí v poměru k příjmům obyvatel extrémně nadhodnocené. Podle analýzy agentury Bloomberg obsadila ČR hned druhou příčku za Novým Zélandem a před Maďarskem. A pokud tato realitní bublina splaskne tím, že lidé už nebudou schopni či ochotni na ceny bydlení přistoupit, je v ohrožení celý realitní trh. Hrozilo by, že se hodnota domů i bytů propadne, a lidem, kteří splácí hypotéky, zbydou oči pro pláč. Prodejní cena nemovitostí bude mnohem nižší, než za jakou je pořídili. „S rostoucími náklady a častějšími půjčkami čelí realitní trhy kritické zkoušce,“ řekl ekonom Niraj Shah z Bloombergu. „Pokud budou centrální bankéři jednat agresivně, mohou zasít semena příští krize,“ dodal. Také podle konstatování České národní banky jsou u nás ceny nemovitostí nadhodnocené až o 40 %.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.