Lze se spolehnout na značení? Co si kupujeme v obchodních řetězcích | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 26. září 2023

Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš

Lze se spolehnout na značení? Co si kupujeme v obchodních řetězcích

Zelenožluté guldeny...
Zelenožluté guldeny... (Foto Aha! – Michal Israel Volf, ZD Liběšice)

Kilo jablek za 11,90 Kč. A navíc jsou podle etikety vypěstovaná v Česku, na Litoměřicku. Taková si při současných cenách v supermarketu nekoupí málokdo. Jenže, jsou opravdu z České republiky?

Když se supernabídka objevila v jednom z obchodních řetězců v Kadani, tamní zemědělci se zhrozili. Jaký ovocnář může za takovou cenu česká jablka prodávat, vždyť nemůže pokrýt ani náklady. Začali se ptát nejen sami sebe, ale někteří i přímo na adrese údajného dodavatele – tedy Zemědělského družstva Liběšice.

„Dostali jsme od předsedy ovocnářské unie, které jsme členem, dotaz: Vy jste prodávali jablka pod cenou?“ přiblížil předseda družstva Martin Kala. Vzhledem k tomu, že o ničem takovém nevěděl, začal pátrat po původu jablek a nestačil se divit. „Mělo jít o jablka Jonagored, která jsme ale vůbec nedodávali. Navíc nejsme ani přímý dodavatel pro Lidl, kde byly v nabídce, takže nemůžeme být ani jako dodavatel uváděni,“ říká zemědělec. Lidé tak v domnění, že kupují litoměřická jablka, dávali do košíků ovoce kdoví odkud.

Martin Kala, šéf ZD Liběšice.

Kde vyrostla?

Otázkou zůstává, zda šlo skutečně o česká jablka, a především proč se opakovaly údajné chyby v balírně. „Celou záležitost jsme prověřovali u našeho dodavatele, který potvrdil, že došlo k pochybení jednotlivce, což nás velice mrzí. V tomto případě bohužel došlo nesprávnému označení pěstitele, všechna jablka však byla vypěstována v České republice,“ ujišťuje mluvčí Lidlu Tomáš Myler s tím, že následovala důkladná kontrola nejen ve společnosti Agrico Bohemia, ale také u dalších článků dodavatelského řetězce. Aha! chtělo znát stanovisko balírny, ta na dotazy nereagovala.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.