Dva vrazi a 12 mrtvých: Tohle je opravdový dům hrůzy! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 4. října 2023

Svátek slaví František, zítra Eliška

Dva vrazi a 12 mrtvých: Tohle je opravdový dům hrůzy!

Za zdmi tohoto domu u Pardubic se před 125 lety odehrálo 11 vražd.
Za zdmi tohoto domu u Pardubic se před 125 lety odehrálo 11 vražd. (Foto Aha! – A. Malachovský, SOA Hradec Králové, oddělení Zámrsk/Vyšetřovací spisy Vr 359/98 a C 944/85)

Kdyby mohly stěny domu č. 30 v Komárově na Pardubicku mluvit, křičely by hrůzou. Jako nejvražednější dům v Česku ho poznamenali sérioví vrazi Josef Englich (†28) a František Novotný (†36). Zavraždili v něm nezávisle na sobě 11 lidí!

Zapomenuté příběhy dvou sériových vrahů z předminulého století spojil dohromady statek v obci Komárov (dnes součást obce Dolní Roveň). V něm se 22. listopadu 1884 slavila svatba Josefa Englicha, který se přiženil do rodiny Marie Marešové. Chudý dělník sice nebyl nápadník podle představ Mariiných rodičů, ale neměli na výběr. O jejich tehdy třiatřicetiletou dceru nebyl kvůli šestileté nemanželské dceři, kterou měla se švagrem, zrovna velký zájem. O šest let mladší Englich tak částečně z rodiny sejmul ostudu, v předsvatební smlouvě se ale upsal k něčemu, co rozhodně nehodlal splnit. Dům, v němž bydlela Marie, její dcera, rodiče a prarodiče, připadl jemu, s ním ale také povinnost nechat v něm všechny jeho obyvatele dožít a ještě zaplatit 1500 zlatých Mariiným rodičům.

Arsenik pro rodinu

Je až neuvěřitelné, že první podezření na něco nekalého získal místní lékař Josef Pych až 2. července 1885. Byl zavolán k otci (†56) Marie, který si stěžoval na nesnesitelné bolesti žaludku. V té době už v domě bydlel jen on a Englich s manželkou. Ostatní už dokázal lotr otrávit – jako první manželčinu matku (†58) 15. ledna 1885, jejího dědu (†80) 12. března, babičku (†82) 16. března a nemanželskou dcerku (†6) 8. května. Všichni zemřeli s bolestmi břicha. Když sdělil lékař svá podezření soudu, byl Englich i s manželkou zadržen. Za pět smrtelných otrav arsenikem byl Josef Englich 18. února 1886 oběšen. Před smrtí stihl ještě prohlásit: „Umírám nevinně!“ Vraždy nikdy nepřiznal a vinil z nich svou paní.

Druhý lump na scéně

Vdova po vrahovi byla sice všech obvinění zproštěna, musela ale zaplatit 1000 zlatých za soudní řízení. Tolik neměla a nakonec jí nezbylo nic jiného, než nechat dům prodat v soudní dražbě. A právě v ní si ho odkoupili František Novotný se svou ženou Anastázií. Noví nájemníci se rychle zabydleli a zdálo se, že vesnička může na svou krvavou minulost zapomenout. Jenže za dveřmi domu č. 30 se odehrával snad ještě horší příběh.

Otrávil 7 novorozenců

Novotný nebyl ani zdaleka tak chudý jako Englich, přesto nehodlal živit své děti. V průběhu sedmi let se mu jich s manželkou Anastázií narodilo šest (†1, †4, †5, †5, †17 a †18 dní) a on je jedno po druhém otrávil. Všechny děti prohlédl před smrtí znovu doktor Josef Pych. A až do 31. března 1898 opět nepojal nejmenší podezření. Novotný tou dobou už rok bydlel se svou milenkou, také v Komárově, a i jim se narodilo dítě (†6 měsíců). V osudný den umírá na otravu u doktora Pycha a ten konečně informuje soud. V následujících měsících bylo exhumováno všech 6 těl manželských dětí Novotných, které v domě č. 30 zemřely za podezřelých okolností. Novotný byl za vraždy svých dítek 25. února 1899 popraven.

Chtěl zabít manželku?

Že je bezcitným vrahem, Englich prokázal už na svobodě. Ani ve vyšetřovací vazbě se ale neštítil myšlenek na další zabíjení, pokud by mu to přineslo svobodu. Z cely se snažil několikrát poslat dopisy své manželce, kterou nabádal, aby se sama otrávila a po sobě nechala vzkaz, v němž by vinu brala na sebe. Když to nevyšlo, pokusil se poslat další zprávu svým rodičům, po kterých chtěl, aby jeho ženu otrávili. Jeho listy se ale místo k adresátům dostaly k soudci a vinu tím jen potvrdily.

Zachránil dceru

V případu Josefa Englicha sehrál velmi důležitou roli otec jeho manželky Marie. Den po vyšetření doktorem Pychem a za silných bolestí břicha stihl dát soudu podrobnou výpověď. „Ten den jsem snědl kousek svítku s omáčkou, ale po tom mně nebylo nic, až po chlebíčku, které mi zeť Josef Englich podával,“ stojí v ní. Ještě ten den zemřel, jeho poslední slova spolu s dalšími výpověďmi ovšem jasně ukázala na vraha. Nebýt jich, mohla být za pět smrtí odsouzena neprávem vrahova manželka...

Neznali se

Z výpovědi manželky Novotného Anastázie vyplývá, že se s Josefem Englichem neznala ona, ani její muž. Přesto oba případy pojí kromě stejného domu i plno jiných maličkostí. Oba trávili rodinné příslušníky, které nechtěli živit, používali arsenik, za pět a sedm vražd je oba odsoudil chrudimský soud k oběšení na stejné šibenici. Rozsudek nad Novotným navíc vykonal syn rakouského kata, který popravil i prvního vrahouna.

Víte že...

...v Rakousko-Uhersku se zlatými platilo až do roku 1892? Poté byla až do rozpadu císařství oficiální měnou rakouskouherská koruna.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.