Sérioví vrazi Česka: 20 let od dopadení manželů Stodolových | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 9. prosince 2023

Svátek slaví Vratislav, zítra Julie

Sérioví vrazi Česka: 20 let od dopadení manželů Stodolových

U soudu se manželé obrátili proti sobě.
U soudu se manželé obrátili proti sobě. (Foto Aha! – David Malík, ara)

Nože, kabely, provazy, polštář, váleček na těsto či šátek. Při vraždění i vydírání použili manželé Jaroslav (56) a Dana (52) Stodolovi to, co bylo zrovna po ruce. Mezi lety 2001 a 2003 sprovodili ze světa osm seniorů. Policie byla zpočátku bezradná. Přesně před 20 roky je ale dopadli.

Dvakrát rozvedená Dana Bábiková si po návratu z dlouhodobého pracovního pobytu v Kanadě do Slavošova vzala dvoumetrového kliďase »Jarouška«, jak mu v místní hospodě říkali. Pár se zabydlel v domě Daniny maminky, ani jeden si však nedokázal udržet zaměstnání. Úspory navíc dost výrazně polykala závislost Stodolové na lécích na spaní. Situaci se proto rozhodli řešit radikálně. 30. září 2001 okradli Aloise M. (77) ze středočeských Chabeřic o 160 tisíc. Muže nechali v bytě svázaného. Ve zuboženém stavu, ale žijící, byl objeven o dva dny později.

Peníze páru zřejmě stačily jen ne chvíli. Už 16. listopadu 2001 loupili znovu, a tentokrát i vraždili. Zatímco Dana hlídala, vloupal se Jaroslav do domu Stanislava Šandy (†75) ve Slavošově, jenže senior se s ním začal prát a strhl mu punčochu z obličeje. Ve strachu z odhalení ho Stodola uškrtil. Tělo dal do postele a kolem zapálil svíčky. Od jedné z nich chytl ubrus a celý dům. Požár dokonale zahladil stopy. To byl začátek nepochopitelného řádění manželského páru, který snad nemá v kriminalistické historii obdoby...

Hon za penězi

Po první vraždě ztratili manželé zábrany. Kvůli penězům vraždili ve Slavošově a okolí celkem v šesti dalších případech. Nejbrutálnějšího útoku se dopustili 2. prosince 2002. Vnikli do bytu Boženy C. (92), u níž byly i její dcery Hana (†52) a Dagmar (†62). Všechny ženy se pokusili uškrtit, Stodolová pak scénu narafičila jako rodinnou tragédii. Hanu položila do vany a podřezala jí žíly, aby to vypadalo, že po zabití příbuzných spáchala sebevraždu. To ale netušila, že Božena Cerháková jejich útok přežila. Policii útočníka popsala, její výpověď však byla zmatená, a i když se Stodola dostal do hledáčku policie, nepadlo žádné obvinění.

Spadla klec

Po nejbrutálnějším činu se Stodola pokusil o sebevraždu. Spolykal přes 200 prášků, žena a doktoři ho ale zachránili. V nemocnici se navíc dozvěděli o bohaté důchodkyni z Onšovce. Po zotavení se ji manželé vydali hledat, její dům ale neobjevili. Aby nevážili cestu zbytečně, rozhodli se okrást Josefa P. (78). Přepadli ho v domě, muž ovšem čekal návštěvu syna, což ho zachránilo. V panice manželé seniora zamkli ve sklepě, ukradli mobil a utekli. Jenže Stodolu na ulici poznal policista, který ho dříve vyšetřoval. Když se navíc dostal napadený ze sklepa a vše ohlásil, šli muži zákona již na jisto.

(Ne)věrný manžel

Manželé Stodolovi byli s jednotlivými vraždami spojováni postupně. Jaroslav navíc od počátku potvrzoval verzi své manželky. „Já nikomu život nevzala, vraždil vždy manžel,“ tvrdila. První pochybnosti vyvstaly při rekonstrukci vraždy Heleny C. Stodola totiž nevěděl o podřezaných žilách. Zlom přišel, když Dana tvrdila, že zabil také Marii Č., u jejíž vraždy ani nebyl. Nedokázal čin popsat. Policii se nakonec přiznal a vše vypověděl. Oba byli 26. dubna 2004 odsouzeni na doživotí a v roce 2006 se nechali rozvést.

Náhoda, šikovnost, neschopnost

Z první vraždy pomohlo Stodolovým štěstí. Kromě požáru, který omylem založili, říkal prý zavražděný sousedům, že svůj dům podpálí, než by ho nechal dětem. Policie věc uzavřela jako sebevraždu. V dalších případech jim zamotal hlavu sám Stodola. Domy zamykal zevnitř a protahoval se ven okénky na záchodech. Třeba v případě vraždy manželů K., u nichž pustil před odchodem plyn, policie opět věc uzavřela jako smrt bez zavinění. Smutnou pravdou ale zůstává, že měli být odhaleni dřív. Jak říkal nyní již zesnulý legendární šéf pražské mordparty Jiří Markovič (†79): „My jezdily na všechna podezřelá úmrtí i sebevraždy. Kdyby to dělali všichni, nebyli by Stodolovi.“

DOŽIVOTÍ 26. dubna 2004

Po zdlouhavém ročním procesu odsoudil královéhradecký soud manžele na doživotí, 31. srpna trest potvrdil Vrchní soud, 9. března 2005 také Nejvyšší soud.

 

 Přečtěte si
yokky
4. 2. 2023 • 16:12

👍👍👍👍­👍🆒🆒🆒🆒🆒­🆒🆒🆒🆒👍👍­👍👍👍💰💰💰­💰💰🐐🐔🐐🐔­💩💩💩💩

miroslava13
4. 2. 2023 • 10:45

no asi to policisté podcenili, a to HODNĚ! Jinak by jim to tak dlouho nemohlo procházet! Proč takové ZRůDY nemůžou dostat trest smrti???? Tady by byl rozhodně namístě.

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.