90 let od vzniku první »továrny na smrt«: Dachau bylo předlohou!
Byl prvním německým koncentračním táborem. A také předlohou pro další lágry nacistické třetí říše. Přesně před 90 lety založil hrůzný Hitlerův režim tábor Dachau. Místo, které se stalo jedním ze synonym pro smrt.
Tábor u bavorského města Dachau vznikl jen pár týdnů poté, co se Adolf Hitler (1889 – 1945) stal německým kancléřem. Příkaz k jeho zřízení vydal oficiálně tehdejší mnichovský policejní prezident, později šéf gestapa a říšský ministr vnitra Heinrich Himmler (1900 – 1945) už 20. března 1933. Oficiální datum založení Dachau je ale o dva dny později, kdy jeho branami prošli první tehdy političtí vězni.
Hrůzný velitel
V červnu 1933 se velitelem v táboře stal Theodor Eicke (1892 1943), který v něm zavedl režim, jenž si zakládal na soustavném teroru vězňů a nelidských trestech včetně trestu smrti. Eicke také nechal tábor obehnat elektrickým plotem a vystavět strážní věže. Poté, co velitel tábora povýšil na inspektora všech koncentračních zařízení, byl jím vyvinutý systém z Dachau aplikován s určitými odchylkami i v ostatních nacistických lágrech.
Krematorium i komora
Po Křišťálové noci z 9. na 10. listopadu 1938 bylo do Dachau odvlečeno na 10 tisíc Židů z celého Německa. Propuštěni byli po několika týdnech a slibu, že emigrují, což drtivá většina z nich po zkušenosti z tábora skutečně udělala. Během druhé světové války se do Dachau dostali kromě politických vězňů třeba i váleční zajatci a v táboře začaly ve větší míře i masové popravy. Podobně jako v dalších koncentrácích i tady bylo zřízeno velké krematorium a také plynová komora. Ta však nesloužila k masovému vyvražďování jako třeba v Osvětimi.
VIDEO: Tajné dopisy jsou unikátním svědectvím o podmínkách v koncentračním táboře Ravensbrück
200 tisíc vězňů
Na konci války panovaly v Dachau katastrofální podmínky. Tábor byl přeplněný z důvodu evakuace ostatních koncentráků, která probíhala v souvislosti s postupem spojeneckých armád. Navíc v lágru byla epidemie tyfu, které padly za oběť tisíce lidí. Tábor byl Američany osvobozen 29. dubna 1945. Tou dobou se v něm nacházelo 30 tisíc vězňů v zuboženém stavu. Odhaduje se, že za 12 let existence tábora jím prošlo nejméně 200 tisíc vězňů a přes 40 tisíc jich zemřelo...
Josef Čapek i kardinál Beran
Podle dokumentů v Dachau skončilo 3600 obyvatel Čech a Moravy a zahynulo jich 1399. Mezi osobnostmi, které tímto místem prošly, byli třeba malíř a spisovatel Josef Čapek (1887 – 1945), který nakonec zahynul v jiném táboře, v Bergen-Belsenu, kardinálové Štěpán Trochta (1905 – 1974) a Josef Beran (1888 – 1969) či novinář Ferdinand Peroutka (1895 – 1978).