Zámek v Bečové nad Teplou: Za tímto stolem seděl Hitler! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 19. července 2024

Svátek slaví Čeněk, zítra Ilja

Zámek v Bečové nad Teplou: Za tímto stolem seděl Hitler!

Zámek v Bečově nad Teplou na Karlovarsku.
Zámek v Bečově nad Teplou na Karlovarsku. (Foto zb Hitler stul dyka K1) Podepsání Mnichovské dohody. )

Hlavním lákadlem na zámku v Bečově nad Teplou na Karlovarsku je samozřejmě relikviář sv. Maura. O tom není pochyb. Teď je ale tady vidění unikát, který přes tři čtvrtě století nikdo neviděl. Hitlerův stůl a tři nově objevené kancelářské předměty spojené právě s ním.

Na Hitlerův stůl s vybavením se přišlo náhodou a ne najednou. Půl století stál v zámecké kanceláři. „Kastelánem jsem se stal v 2002. Dalších šest let jsem neměl tušení, že úřaduji u stolu Adolfa Hitlera,“ vzpomíná kastelán Tomáš Wizovský (49). Stůl objevili před šestnácti lety v Bečově badatelé. Ti pátrali po cennostech, které se po válce našly v klášteře ve Vyšším Brodě. Nacisté zde zanechali předměty určené pro Hitlerovo muzeum v Linci. Mimo jiné sem z Berlína přivezli stůl ze dřeva, kůže a mosazi o rozměrech 150 x 240 cm, křeslo, mramorový kalamář, lampu, podložku na psaní, skříňku na dopisy, osušovač inkoustu a dýku na otevírání dopisů. Vše zdobené nacistickými svastikami.

Objev v Praze

Všechny předměty skončily v Praze. Stůl patřil jako reprezentační kus nábytku k interiérům Černínského paláce, kde byl až do roku 1960. Pak se dostal do Bečova. Loni skříňku na dopisy, osušovač inkoustu a dýku na otevírání psaní objevila Barbora Vlášková. „Byly v depozitáři Památníku národního písemnictví ve Strahovském klášteře, kde pracuji. Neměli jsme tušení, že patří k Hitlerovu stolu. Našla jsem lejstro, že tyto předměty jsme dostali v roce 1962 a byly původně v Černínském paláci,“ řekla Vlašáková. Dala si jedna a jedna dohromady a zjistila, že jejich tři předměty patří k Hitlerovu stolu. Výstava potrvá v Bečově do konce září.

Dárek za profesuru

Stůl navrhl Woldemar Brinckmann, který se spolu s Albertem Speerem, důvěrným spolupracovníkem Hitlera, podílel na rozšíření budovy Nového říšského kancléřství. Hitler v dubnu 1937 Brinckmannovi propůjčil titul profesora. Ten mu jako dar nechal zhotovit stůl i s dalším nábytkem určeným pro pracovnu v Hitlerově muzeu v Linci.

Sedni za stůl, zemřeš

Traduje se, že za stolem pracoval také zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich a kdo si prý za stůl sedne, tak do roka zemře stejně jako Heydrich, kterého zabili čeští parašutisté. Další z pověr je, že na stole podepsal Adolf Hitler v roce 1938 mnichovskou dohodu, kterou Československo postoupilo své pohraničí Německu. Ani jedna z legend ale není pravda.Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.