Poslední večeře v Lánech a prezidentský podraz: Zeman chtěl po Fialovi abolici | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 20. července 2024

Svátek slaví Ilja, zítra Vítězslav

Poslední večeře v Lánech a prezidentský podraz: Zeman chtěl po Fialovi abolici

Během poslední večeře Miloše Zemana a Petra Fialy v Lánech se vedla řeč o abolici pro Vratislava Mynáře.
Během poslední večeře Miloše Zemana a Petra Fialy v Lánech se vedla řeč o abolici pro Vratislava Mynáře. (reprofoto Twitter Jiří Ovčáček / Archiv Blesku)

Rozlučková večeře s prosbičkou. Na pondělním setkání měl nyní už bývalý prezident Miloš Zeman (78) požádat premiéra Petra Fialu (58, ODS) o spolupodpis abolice. Ta se měla týkat dotační kauzy exkancléře Vratislava Mynáře (55) a dalšího případu spojeného s Hradem.

V pondělí večer se Fiala sešel se Zemanem na jejich úplně poslední pracovní večeři na zámku v Lánech. Tam měl podle informací Deníku N tehdy ještě prezident chtít po předsedovi vlády, aby podškrábl abolici – tedy zastavení trestní stíhání.

Trestně stíhán

Podle listu se mělo jednat o kauzu Vratislava Mynáře. Ten je od jara 2021 trestně stíhán za poškozování finančních zájmů EU a dotačního podvodu. A to kvůli šestimilionové dotaci na dostavbu penzionu v Osvětimanech. Tu získala Mynářova firma Clever Management. Jenže podle policie v žádosti neuvedla všechny údaje, a tak získala peníze neoprávněně.

Utajený režim

Fiala ovšem Zemanovi nevyhověl, sám ale věc komentovat nechtěl. „Obecně lze říci, že pokud by došlo k udělení spolupodpisu premiéra u dokumentu, který toto vyžaduje, veřejnost bychom o tom informovali,“ sdělil mluvčí vlády Václav Smolka. Fiala žádost ve středu projednal v utajeném režimu na vládě s ministry. Ti jeho rozhodnutí abolici nepodepsat podpořili.

Nebylo to poprvé

Už loni měl Zeman podle Deníku N žádat premiéra o spolupodpis abolice, která by znemožnila zahájit možná stíhání v případech skartace vrbětické zprávy a úniků informací tajné služby BIS na Hrad. Tehdejší hlava státu poté uvedla, že Fialu o nic takového nepožádala.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.