DNA koster z Dolních Věstonic: Jsou Češi potomky lovců mamutů? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 22. června 2024

Svátek slaví Pavla, zítra Zdeňka

DNA koster z Dolních Věstonic: Jsou Češi potomky lovců mamutů?

Odkrytý hrob tří pravěkých lovců.
Odkrytý hrob tří pravěkých lovců. (Foto Martin Frouz/Archeologický ústav Brno)

Žádný obyvatel České republiky není potomkem pravěkých lovců mamutů, jejichž kostry vědci našli před třiceti šesti lety u Dolních Věstonic. Analýza DNA ukázala, že jejich geny zcela zanikly.

Unikátní trojhrob lovců mamutů starý 25 až 30 tisíc let byl už vědci zkoumán mnohokrát. Tentokrát se na něj kromě historiků z Masarykovy univerzity zaměřil i nositel Nobelovy ceny za paleogenetiku Švéd Svante Pääbo s kolektivem. „Vyšlo najevo, že po poslední době ledové, tedy před 20 až 24 tisíci lety, genetická stopa pravěkých lovců od Dolních Věstonic a Pavlova zcela zanikla,“ řekl Jiří Svoboda z Archeologického ústavu Akademie věd v Brně.

O zániku genu mohou historici jen spekulovat. „Řídla vegetace a odcházela stáda zvířat, tedy ubývalo zdrojů obživy. Zda se na tom podílely jiné populace, zatím nelze doložit. Populacím ze západní Evropy se přitom dařilo, jejich genetický profil existuje dodnes,“ dodal Svoboda.

Lebky jsou staré až 30 tisíc let.

Nalezli tři muže

Trojhrob z Dolních Věstonic našel 13. srpna 1986 tým Bohuslava Klímy v lokalitě Dolní Věstonice II. Dlouho si historici mysleli, že jde o dva muže a jednu ženu. Pak ale genetická analýza určila, že šlo o tři muže ve věku 16 až 20 let. Podobný nález se v Evropě podařil pouze v lokalitě Barma Grande v Itálii.

Ohleduplní historici

Vzhledem k unikátnosti nálezu vypracovali archeologové nejdřív 3D model lebek všech tří studovaných jedinců. „Model jsme vytiskli a provedli návrh vedení odběrové sondy, čímž se minimalizoval rozsah poškození středního a vnitřního ucha, které je tak ponecháno pro další zkoumání,“ vysvětlila Sandra Sázelová z Archeologického ústavu Brno.

Rituální pohřeb

U pohřbených těl našli archeologové přívěsky z mamutoviny, provrtané liščí a vlčí zuby, schránky měkkýšů a kostěné jehly. Hlavy směřovaly k severu. Podle zuhelnatělých zbytků vědci usoudili, že těla byla původně přikryta dřevěnou konstrukcí, zřejmě obdobou rakve. Všechny lebky byly obarvené okrem.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.