Primář kožní kliniky Filip Rob: Skryté hrozby lupénky
Lupénka neboli psoriáza je onemocnění, které bohužel nepostihuje pouze pacientovu pokožku. Má významný vliv na celkový zdravotní stav. Pozitivní ovšem je, že dnešní medicína nabízí takové možnosti, že i psoriatik může vést spokojený a aktivní život.
Pane docente, co je vlastně lupénka za nemoc?
„Jedná se o imunitně podmíněné onemocnění, kdy se vlivem nesprávné imunologické reakce, která se spustí, na těle začnou vytvářet červené šupící se projevy.“
Proč k tomu dochází, na základě čeho tělo vyvolá takovou reakci?
„Aby člověk mohl onemocnět lupénkou, musí mít nějakou genetickou predispozici. Ten, kdo ji nemá, nikdy mít lupénku nemůže. Kdo genetickou predispozici po rodičích má a v jehož životě dojde k zásahu do imunitního systému autoimunita může onemocnění nastartovat.“
Jaké faktory mohou autoimunitu takto nastartovat?
„Může to být cokoliv: od infekce, operace, velkého stresu, spouštěčem mohou být také léky.“
Když má lupénku jeden z rodičů, bude ji mít i dítě?
„Když má lupénku jeden z rodičů, pravděpodobnost, že ji bude mít potomek, je asi 20%. Mají-li ji oba, šance je již 60%. Ale onemocnění se nemusí projevit u každého. U některých jedinců může zůstat u predispozice, protože mají to štěstí, že u nich zmiňovaná autoimunitní reakce nikdy nepropukne.“
Když už nemoc propukne, je to boj na celý život?
„Bohužel většinou ano. Psoriáza je obvykle chronická a progresivní. Ale pro lepší představu, velká část pacientů například celý život jen šupící se projevy na loktech a nikdy se u nich to onemocnění více nerozjede. Bohužel existuje i menší část pacientů, kterým se postupně může to onemocnění rozšířit na celé tělo. “
Celý rozhovor naleznete v tištěné podobě Nedělního Aha! (5. 2. 2023)
PSORIÁZA V ČÍSLECH:
- 53 % nemocných se kvůli lupénce vyhýbá návštěvě bazénu, plovárny nebo sauny
- 50 % nemocných s lupénkou jejich onemocnění zhoršuje kvalitu spánku
- 37,2 % pacientů zažívá svědění, pálení či bolest pokožky
- 25 % pacientů přiznalo příznaky deprese