Domácí mazlíčci rádi nebezpečná lákadla: PONOŽKY I MOUČNÍK S DROGOU!

Dělají nám radost, ale i starost. Mazlíčci, zejména psi a kočky, rádi testují čenichem, jazykem a zuby téměř vše, na co přijdou. Nevhodné předměty i ochutnají. Jejich zábava pak často končí u veterináře.
Spousta majitelů čtyřnohých kamarádů by mohla potvrdit, že na ně často volají: „Co jsi to zase sežral?“ nebo „Fuj, to nejez!“. Ze statistik společnosti PetExpert, která se specializuje na pojištění domácích mazlíčků, vyplývá, že jedním z nejoblíbenějších předmětů jsou ponožky.
Škodí i jídlo
V loňském roce se řešilo ale i pozření krajkových kalhotek či trenýrek. Lákadlem byl dokonce i metr dlouhý zip, který si chlupatý nenasyta poctivě vypáral z polštáře. Jedné domácnosti pro změnu zmizela příze na pletení svetru. I ta skončila v psím žaludku. Nebezpečným lákadlem jsou ale i lidské pokrmy jako pálivé chilli, rozinky, kukuřičná siláž a uzené maso.
Hrozí otrava
U veterináře pak záleží na konkrétním případu. Občas stačí jen vyvolat zvracení nebo předmět vytáhnout endoskopem. Jindy ale přijde na řadu chirurgický zákrok, operativní vyjmutí z žaludku nebo ze střev. „Různé pochutiny nemusí sice končit operací, ale velmi často způsobí zažívací potíže, průjem, zvracení, zánět slinivky a v horším případě i otravu,“ řekl ředitel společnosti PetExpert Bedřich Synek.
Opil se díky jablkům
Na popadaných jablkách si pochutnal německý ovčák Andy. Jenže... Pes vykazoval příznaky neurologických potíží, třásl se, narážel do zdi a zrychleně dýchal. „Kvašením ve starém ovoci vznikl alkohol a jeho sežráním a po 24 s tím, že do kómatu m se Andy otrávil. Díky infuzi se začal rychle zlepšovat hodinách se mohl vrátit na svou zahradu,“ popsal veterinář e v nejhorších případech však zvířata mohou upadnout atu a zemřít.
Vyzkoušel marihuanu
Silvestrovské oslavy si zpestřil labrador Oskar (2), který se vydatně nabaštil čokoládových brownies s obsahem THC. Byl dezorientovaný, měl rozšířené zorničky, slintal a zvracel. Celou dobu byl neklidný a motal se. V čekárně se přidal průjem. „Byl hospitalizován s monitoringem životních funkcí, dostal léky na zklidnění a byly mu zavedeny nitrožilní tekutiny,“ řekl lékař, který Oskara po dvou dnech pustil domů.