Masopustní mečové tance na prestižním seznamu: Tradice trvá již 240 let | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 9. prosince 2023

Svátek slaví Vratislav, zítra Julie

Masopustní mečové tance na prestižním seznamu: Tradice trvá již 240 let

Tanečníkům ve Strání říkají skakúni.
Tanečníkům ve Strání říkají skakúni. (Foto Aha! – Slávka Červená)

Mečové tance jsou fenoménem moravsko-slovenského pomezí. A tanec Pod šable je nyní na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR. »Pod šable, pod šable aj pod obušky,« zpívají fašančáři se šavlemi při masopustní obchůzce ve Strání na Uherskohradišťsku.

Návrh Slováckého muzea a kraje dát zvyk na prestižní seznam nyní posvětilo Ministerstvo kultury. „Ze Zlínského kraje v něm figurují již Jízdy králů na Slovácku, Slovácký verbuňk, Valašský odzemek a Tradiční hody s právem na Uherskohradišťsku. Je to další úspěch díky lidem, kteří udržují tradiční lidové zvyky,“ uvedla krajská radní Zuzana Fišerová. První zmínka o tanci ve Strání je z roku 1784, to je téměř 240 let. Může být ale i starší.

Jen ve třech obcích

„Masopustní mečové tance se zachovaly v původní podobě na Uherskobrodsku a to pouze ve třech obcích – Strání, Komňa a Bystřice pod Lopeníkem. Společným prvkem je řetězová a kruhová forma tance,“ vysvětlil Ivo Frolec, ředitel Slováckého muzea v Uherském Hradišti.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.