Zdravotní rádce! Zrádný pitný režim | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 24. července 2024

Svátek slaví Kristýna, zítra Jakub

Zdravotní rádce! Zrádný pitný režim

ilustrační foto
ilustrační foto (istock.com)

Voda je základ života. Všichni víme, že správný pitný režim je důležitý. Ale proč? To už většinou netušíme. Stejně jako to, že i nadměrné množství tekutin může našemu tělu škodit. Takže jak to je? Co bychom měli pít a kdy? A jakou roli v tom všem hraje náš věk?

Voda je nezbytnou součástí lidského těla. Brání dehydrataci, čistí organismus, přenáší a rozpouští živiny, ale především je úzce spojená s rovnováhou našeho vnitřního prostředí. Udržuje totiž přesný poměr iontů a minerálních látek. A je zajímavé, že i jen malý výkyv může náš organismus pořádně rozhodit.

JAPONCI MAJÍ JASNO

Obecné doporučení, které platí už řadu let, jsou 2 litry tekutin denně, což odpovídá zhruba 8 sklenicím. Jenže v poslední době se ukazuje, že toto množství je nejen přehnané, ale některým lidem může i uškodit. „Pokud jíte maso, zeleninu, ryby, těstoviny a rýži, získáte z jídla přibližně 50 procent své potřeby vody,“ uvedl Josuke Jamada z Národního institutu biomedicín v Japonsku. „Řada lidí proto potřebuje zhruba jen 1,5 – 1,8 litru vody denně.“

Výjimku pochopitelně tvoří osoby pohybující se v horkém a vlhkém prostředí, vysokých nadmořských výškách, sportovci, těhotné a kojící ženy. U těch je potřeba tekutin vyšší. „A samozřejmě pokud jíte slaninu, chléb, vejce, zkrátka se stravujete nezdravě, tak je lepší držet pitný režim na té původní doporučované hranici,“ dodává Jamada.

SMRT Z PŘEPITÍ VODY

Konzumace většího množství tekutin má dopad na celosvětovou spotřebu vody. Ovšem může být i zdraví škodlivá. Pokud se hranice výrazně překročí (zdroje udávají litr vody za hodinu), hrozí tzv. hyponatrémie čili intoxikace vodou. Dokládá to třeba případ ženy, která se v roce 2007 zúčastnila soutěže v pití vody. Každých 15 minut měla spotřebovat čtvrtlitrovou láhev tekutiny a nejít močit, později se množství zvýšilo na půl litru. Soutěžící tak během poměrně krátké doby vypila víc než 7 litrů vody a po skončení soutěže zemřela právě na hyponatrémii.

KOLABUJÍ LEDVINY A MOZEK

Ta se ohlašuje bolestmi hlavy, nevolností, zvracením, pak přicházejí svalové křeče, halucinace, únava, mentální záchvaty a stavy dezorientace. Je způsobena tím, že ledviny nestíhají filtrovat přebytek minerálních látek, které z vody přijímáme. V krvi dramaticky stoupá hladiny sodíku. Buňky v těle nabírají vodu, mozek se může začít zvětšovat. A protože už laicky řečeno nemá kam růst, dochází k zástavě dechu a smrti. Tohle je pochopitelně až nejkrajnější a nejčernější scénář špatně nastaveného pitného režimu. Bohatě stačí dodržovat pár základních pravidel a nadbytek (ani nedostatek) vody vám určitě hrozit nebude.

CO PÍT V JAKÉM VĚKU?

Děti 10+

◆ kojenecká, pramenitá a slabě mineralizovaná voda
◆ ovocné a bylinné čaje
◆ výrazně zředěné ovocné a zeleninové šťávy
◆ nedoporučují se sladké limonády kvůli návyku na cukr

Lidé středního věku 30+

◆ pramenitá voda
◆ středně mineralizovaná voda a čaje
◆ zředěné 100% džusy a zeleninové šťávy

Senioři 60+

◆ pramenitá voda
◆ slabě mineralizovaná voda a čaje
◆ zředěné 100% džusy a zeleninové šťávy

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.