Nebankovní půjčka pomůže s nečekanými výdaji. U koho si půjčit? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 25. února 2024

Svátek slaví Liliana, zítra Dorota

Nebankovní půjčka pomůže s nečekanými výdaji. U koho si půjčit?

 (Unsplash)

Nečekané výdaje mohou mít různou podobu. Například nedoplatek na elektřině, rozbité auto nebo náhlý odchod elektrospotřebiče. Proto se doporučuje mít naspořenou určitou rezervu, která vám v takové situaci pomůže. Jenže, co když není dostatečná? Můžete si zažádat o nebankovní půjčku. U koho si zažádat a na co si dát pozor?

Jaký je rozdíl mezi bankovní a nebankovní půjčkou?

Pokud si potřebujete půjčit peníze, můžete o půjčku zažádat u banky nebo u nebankovní společnosti. Bankovní půjčku poskytují banky, které mají platnou bankovní licenci od České národní banky. Nebankovní půjčka je produktem úvěrových společností, které ale také musí mít licenci od České národní banky, a to na poskytování spotřebitelských úvěrů.

V čem se půjčky liší?

●       U nebankovní společnosti je vyřízení úvěru obvykle rychlejší než v klasické bance.

●       Banka má často přísnější podmínky, podle kterých se rozhoduje, zda úvěr žadateli schválí.

●       Nebankovní půjčku vyřídíte jednoduše z domova. Stačí vám k tomu internet nebo telefon.

●       Nebankovní půjčky oproti půjčkám bankovním bývají často flexibilnější v možnostech splácení.

Jak poznat spolehlivého poskytovatele nebankovní půjčky?

Nebankovních poskytovatelů spotřebitelských úvěrů je na trhu celá řada. Předtím, než podepíšete smlouvu, si dobře prověřte, zda se jedná o solidní instituci. Jak ji poznáte?

Nebankovní poskytovatel musí mít licenci na poskytování spotřebitelských úvěrů. To můžete zkontrolovat na webové stránce České národní banky. Dalším spolehlivým ukazatelem je Index odpovědného úvěrování, který dvakrát ročně zpracovává nezisková společnost Člověk v tísni. Podle něj si můžete vybrat bezpečnou půjčku bez záludností.

Od října roku 2018 zpřísnila Česká národní banka podmínky pro poskytování úvěrů. Stejně jako banky i nebankovní společnosti musí žadatele prověřovat v rejstřících dlužníků. Chrání je tak před problémy se splácením. Jestliže vám úvěrová společnost nabízí půjčku bez ověření registru, zpozorněte. Něco tu nebude v pořádku.

Solidní zprostředkovatel nebankovní půjčky by měl mít srozumitelně napsanou smlouvu, ze které kromě úroku zjistíte i RPSN. Čísla by se přitom neměla zásadně lišit. Poskytovatel by vám měl bez vytáček sdělit:

●       kolik vás nebankovní půjčka bude stát celkem,

●       jaké jsou poplatky a penále za pozdní splátku,

●       jaké jsou náklady na dřívější splacení půjčky.

Nebankovní společnost vybírejte také podle její historie na trhu. Zvolte raději společnost, jejíž jméno znáte než neznámého poskytovatele s podezřele krátkou historií.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.