Elitní voják, exposlankyně a šlechtic: Chtěli návrat Německé říše! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 3. února 2023

Svátek slaví Blažej, zítra Jarmila

Elitní voják, exposlankyně a šlechtic: Chtěli návrat Německé říše!

Sebrali také šlechtice, prince Heinricha.
Sebrali také šlechtice, prince Heinricha.  (Foto ČTK/AP, Reuters, ara)

Chtěli svrhnout režim v Německu, počítali i s lidskými oběťmi tohohle »puče« a nestyděli se hledat pomoc v Moskvě. Teď jsou za mřížemi. Německá policie při razii v 11 spolkových zemích zatkla 25 lidí, kteří se hlásili k extremistické ultrapravicové skupině a plánovali ozbrojené útoky proti státu.

Cílem organizace bylo vrátit se k předválečné Německé říši (1871 – 1918). Obviněných je celkem 52. Část skupiny tvořili fanoušci radikálního hnutí Říšští občané, v klepetech skončil také člen armádní jednotky Komando speciálních sil, exposlankyně za národoveckou stranu AfD (Alternativa pro Německo) Birgit Malsacková-Winkemanová (58) anebo německý šlechtic Heinrich XIII.

Prinz Reuss (71). Právě on se měl spojit s představiteli Ruska a požádat velmoc o pomoc se svržením vlády. Kreml ale jakýkoli kontakt popírá. O co tedy uskupení přesně šlo? O svržení demokracie a toho, co chápali jako »hluboký stát«. Jde o celosvětově rozšířenou konspirační teorii, podle níž existuje skutečná skupina elit, úředníků a vojáků, které řídí země i kontinenty a oficiální parlamenty jsou pouze jejich loutkami.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.