Seniorka ubila a rozřezala manžela: Vnučky se chtěly na vraždě přiživit | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 3. února 2023

Svátek slaví Blažej, zítra Jarmila

Seniorka ubila a rozřezala manžela: Vnučky se chtěly na vraždě přiživit

Růžena H. si svůj trest vyslechla už v červenci u libereckého soudu.
Růžena H. si svůj trest vyslechla už v červenci u libereckého soudu.  (Reprofoto CNN Prima News)

Po hádce ubila manžela (†76) topůrkem sekyry. Pak Růžena Hájková (76) tělo rozřezala a spálila. Odpykává si za to 12 let v base. Trhnout něco na brutálním činu chtěly i vnučky oběti (18 a 20). Soud jim ale peníze nepřiznal – byly totiž vyděděné!

Celý horor se odehrál loni v srpnu na chalupě v Heřmanicích na Českolipsku. Růžena H. ukončila rozepři i manželův život brutálním způsobem. Když se k ní po hádce otočil, praštila ho dvakrát do hlavy topůrkem sekyry. Pak si přinesla kuchyňský nůž a odřezala muži končetiny. Ostatky pak spálila a naházela do potoka. Jenže ji asi zahlodalo svědomí a své tajemství po týdnech svěřila sousedce, která vše oznámila policii. Růžena H. vinu letos v červenci soudu přiznala a už si odpykává 12letý trest.

Neměly zájem

Ošizené si ale přišly dvě vnučky zavražděného. Jako jediné se v řízení odvolaly, aby dosáhly na peníze, které liberecký soud přiřkl jeho sestře a synovi. Včera jim ale Vrchní soud v Praze vystavil jasnou stopku. „Neexistuje-li utrpení, není právo na náhradu,“ ukončila jejich naděje soudkyně Michaela Pařízková. Na žádné peníze nárok nemají, dědečka za posledních 20 let viděly jednou, na pohřbu souseda. Navíc je i jejich matku vydědil pro nezájem. „Vnučky byly natolik velké, že pokud by měly skutečný zájem, dědečka navštěvovat mohly,“ dodala soudkyně.

Vražedkyně, nebo oběť?

Růžena H. se v řízení, v němž jí hrozilo až 18 let za mřížemi, hájila také tím, že od svého v pořadí již čtvrtého manžela čelila setrvalému psychickému násilí. Muž, se kterým strávila 15 let života, měl v jednom případě dokonce napadnout sousedku. Zabila ho prý v afektu a neplánovaně po jedné z hádek.

Mord týdny tutlala

Proti verzi vražedkyně ale u soudu hrálo to, že čin několik týdnů tutlala. Celému okolí namluvila, že jí manžel prostě utekl za jinou ženou. „Přitěžovalo jí chladnokrevné jednání po činu, vytváření legendy o jeho zmizení,“ řekla soudkyně Markéta Navrátilová.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.