Podzim nemusí být smutný: Ozdobte zahradu barvami | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 22. července 2024

Svátek slaví Magdaléna, zítra Libor

Podzim nemusí být smutný: Ozdobte zahradu barvami

Podzim dokáže zahrady vybarvit lépe, než leckterý malíř.
Podzim dokáže zahrady vybarvit lépe, než leckterý malíř. (shutterstock.com)

Podzim nemusí být jen obdobím hrabání listí. Je vhodný také pro výsadbu řady rostlin. Zatímco cibuloviny zasazené na podzim vás v jarních měsících potěší květy, trvalky nebo okrasné trávy budou dělat parádu celoročně.

Zakomponujte pestrost

Přemýšlíte, jak zpestřit podzimní zahradu? Vedle pravidelné údržby a nové výsadby nezapomínejte na obohacení zahrádky o typické podzimní rostliny. Klasikou jsou vřesy, které skvěle doplní nejenom záhony, ale také balkon či okenní parapet. Oblibu si postupně získávají i chryzantémy. Během podzimu kvetou, rostou až do velikosti keře a neotřesou s nimi ani první mrazíky.

Trávy jsou vděčné

Chcete zahradu pohlednou i v zimě? Vsaďte na okrasné trávy. Zahradu svým netradičním vzhledem ozdobí celoročně a budou vyžadovat jen minimum péče. Snadno je zakomponujete do smíšených záhonů, parádu udělají ale i samostatně. Kromě jara se vysazují právě na podzim, aby stihly vytvořit dostatečně silné kořeny pro přečkání zimy. Svědčí jim zejména sušší místa s dostatkem slunce.

Experimentujte se zelenou

Jakmile většina rostlin shodí na podzim listí, zahrada skýtá chmurný pohled. Řešením jsou vedle jehličnanů také stálezelené dřeviny jako bobkovišeň, skimie, kalina nebo cesmína. Z kvetoucích na jaře je oblíbený šeřík, zlatice neboli zlatý déšť, kdoulovec nebo trojpuk. „Stálezelené dřeviny jsou zpravidla neopadavé a největší službu udělají právě během chladných měsíců. Udrží v zahradě barvu prostřednictvím listů a barevných plodů, ale také dokážou ochránit soukromí,“ uvádí Petr Novák ze společnosti BAUHAUS. Skvěle vypadají i ve skupině s vyššími křovinami a stromy.

Uložte hlízy na další rok

Hlíznaté rostliny jako mečíky, gladioly, jiřiny, kany nebo begonie je nutné přes zimu uschovat. Pro vyjmutí hlíz z půdy si vyberte sušší den, aby se vám lépe pracovalo. Ideální jsou vidle nebo rýč, vždy však postupujte opatrně, aby nedošlo k poškození části rostliny. Následně hlízu očistěte a odstraňte její odumřelé části. Dokud neoschne, je potřeba ji skladovat při pokojové teplotě. Následně ji uložte do krabičky a přes zimu nechte na větraném, suchém místě s teplotou do 10 °C.

Nachystejte si cibuloviny na jaro

Tulipány, narcisy, hyacinty, ale také sněženky, bledule a krokusy jsou stálicemi mezi zahradními květy. Na podzim vám sice zahrádku neozdobí, ale těšit se můžete na první jarní týdny plné sytých barev. Ať už jste zvolili sadbu v květináči, samostatně v záhonu nebo na skalce, je potřeba se držet několika pravidel. Cibuloviny vysazujte po skupinách do tzv. hnízd, protože samostatně by působily rušivě. Zatímco větší cibulky ukládejte po třech, menší pak po pěti či sedmi kusech. Cibulovinám se bude líbit na slunném místě, do vlhčích míst se hodí především ocúny a bledule.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.