Než hodíte první polínko do krbu: Topit dřevem není jen tak

Topná sezona pomalu začíná. A kvůli vysokým cenám plynu a elektřiny se řada lidí vrací k topení dřevem a uhlím. Jenže předtím, než škrtnete zápalkou, musíte udělat celou řadu věcí. A při jejich zanedbání jde o majetek i o život.
Čistý komín
Jen v loňském roce způsobily nevyčištěné a nezkontrolované komíny 1340 požárů s celkovou škodou okolo 69 milionů korun. Je to druhý nejvyšší počet z posledních let. „Potvrdily se závěry analýz z roku 2020, že důvodem zvýšeného počtu požárů je fakt, že během pandemie mnozí lidé doma ve dvou letech po sobě topili v již vysloužilých spotřebičích na pevná paliva. Rovněž začali znovu používat neprovozované komíny, připojovali si nové spotřebiče paliv do komínů bez provedené revize apod. Bohužel lze předvídat, že vinou současné mezinárodní energetické situace se nepříznivý stav bude nadále zhoršovat. Lidé budou stále častěji k topení využívat čerstvé (tedy mokré) dřevo a také různé odpady, které dům dal. Troufáme si tvrdit, že požárů komínů zatím ubývat nebude,“ konstatoval prezident Společenstva kominíků ČR Jaroslav Schön.
Nová kamna
Koupit si nová kamna a hned je připojit ke komínu je risk. Při změně topidla si totiž musíte ze zákona pozvat kominíka na revizi spalinové cesty. Leda byste připojovali totožný typ spotřebiče, jako byl ten starý. Každá kamna totiž mají jiné nároky na průměr i materiál komínového průduchu. A i kdyby byla kamna či krb stejná jako ta stará, určitě si předtím, než po dlouhé době začnete topit dřevem, nechte komín alespoň vyčistit a prohlédnout. Alespoň jednou do roka vám to přikazuje zákon. A doklady o kontrole po vás může chtít i pojišťovna.
Oxid uhelnatý
Kvůli špatnému stavu komína se může do kotelny či do místnosti s krbovkami dostávat jedovatý oxid uhelnatý. Jedovatý plyn, který není vidět ani cítit je nenápadný zabiják. Je těžší než vzduch, a proto obzvlášť velké nebezpečí hrozí v nevětraných kotelnách ve sklepě. Upozornit na něj vás může speciální hlásič.
Mokré dřevo
Většina lidí si kupuje levnější čerstvé dřevo. To ale předtím, než putuje do kamen, musí několik let schnout. Dobře vysušené dřevo je přitom několikanásobně dražší. Čerstvé dřevo má mnohem menší výhřevnost, takže ho spotřebujete víc, ale produkuje také mnohem více sazí a dehtu, který vám poměrně rychle zanese stěny spalinové cesty kamen. Dehet je přitom hlavní příčinou požárů v komínech.
Pojištění
V případě požáru bude pojišťovna zkoumat, jestli existuje příčinná souvislost mezi závadou spalinové cesty a vznikem škody, popř. jejím rozsahem. Podle pojišťovny Uniqa se pojistné plnění krátí, když se tato souvislost prokáže a když se zjistí, že majitel porušil své povinnosti pravidelné údržby a kontrol. Když je poškozený v nájmu, musí splnění svých povinností doložit majitel domu (pronajímatel).