Josef Horňák (63) z Buchlovic má 55 let koníčka: Ze zedníka kaktusářem | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 15. dubna 2024

Svátek slaví Anastázie, zítra Irena

Josef Horňák (63) z Buchlovic má 55 let koníčka: Ze zedníka kaktusářem

Toto jsou nejstarší velikáni – Astrophytum ornatum. Je jim okolo 80 let a jejich domovinou je Mexiko.
Toto jsou nejstarší velikáni – Astrophytum ornatum. Je jim okolo 80 let a jejich domovinou je Mexiko. (Foto Aha! – Slávka Červená)

Jako školák uviděl Josef Horňák (63) za výlohou obchodu ve Veselí nad Moravou nezvyklou rostlinu – sukulent. Už tehdy mu učaroval. Dostal z něj část na rozmnožování, řízek, a od té doby hlavně kaktusy pěstuje.

Nyní prožívá nejkrásnější období, kaktusy právě ukazují svoje květy. „Vždycky jsem chtěl být zahradníkem. Ale jsem z deseti dětí a otec řekl – vyučíš se zedníkem,“ vzpomíná muž. „Ten sukulent v prodejně mě ale fascinoval a z té původní rostliny množím další dodnes. Když jsem začínal, byla nesrovnatelná doba s dneškem. Téměř žádná literatura. Jen něco málo v němčině. Tak jsem si to musel nechat přeložit, nebo sám nastudovat,“ říká.

Tmavě růžový květ gymnocalycium. Pochází z Brazílie.

Zlom pro něj nastal, když se oženil a začal bydlet v Buchlovicích na Uherskohradišťsku. Vědomosti začal čerpat od tamního vyhlášeného pěstitele kaktusů Františka Ryšky. „On si sháněl semínka a kaktusy vyséval. Já to dělám také už třicet let. Měl jsem na tři tisíce druhů, ale už to hodně omezuji. Jak člověk stárne, už to není koníček, ale hodně práce. Navíc opravuji chalupu a není tolik času,“ konstatuje současný stav.

Unikát z Chile

Ve skleníku má i lahůdky. „Pro mě je nejexkluzivnější Pyrrhocactus Chaňaral z Chile. „Je mu 55 let. Lokalita už neexistuje. Je jen minimum pěstitelů v Evropě, komu vykvetl. Mně ano, tak jsem získal semenáčky a mnozí kaktusáři ho mají ode mě. Na výstavách to bývá tahák,“ pochlubil se. K unikátům patří i další velikáni ve stáří 60 až 80 let.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.