Fiala, Biden a další na summitu NATO: Pošleme vojáky na východ! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 25. června 2022

Svátek slaví Ivan, zítra Adriana

Fiala, Biden a další na summitu NATO: Pošleme vojáky na východ!

Jens Stoltenberg
Jens Stoltenberg  (Foto Twitter P. Fialy, Reuters, ČTK/AP)

Svět si včera zpečetil měsíc, co ruská vojska drancují Ukrajinu. A právě včera usedli ke stolu lídři států Severoatlantické aliance. Jednali o tom, jak zdevastované zemi, od níž nás dělí jen dva hraniční přechody, pomoci.

Českou stranu na summitu reprezentoval premiér Petr Fiala (57, ODS), který se pochlubil fotkou, jak si třese rukou s americkým prezidentem Joe Bidenem (79). Jednání, jemuž předsedal šéf NATO Jens Stoltenberg (63), ale nepřineslo žádný převratný závěr. Nebylo zatím vyslyšeno volání Poláků po mírové misi, tedy vojenské přítomnosti NATO na území Ukrajiny, která by hlídala humanitární koridory. Kreml totiž už dříve deklaroval, že by to považoval za zapletení evropských států do konfliktu – ty se bojí jaderné války.

Rozmístíme vojska

Místo toho bude muset stačit rozmístění bojových skupin v Maďarsku, Slovensku, Rumunsku a Bulharsku, tedy posílení východního křídla bloku. Státy také posílí vojenskou podporu Ukrajině včetně ochrany proti chemickým a jaderným zbraním. Stoltenberg ale odmítl upřesnit, o co půjde. „Je to nezbytně potřebné vybavení,“ řekl pouze na tiskové konferenci. Po mimořádném summitu NATO pokračoval také dvoudenní summit Evropské unie, Biden se části účastnil. Cílem bylo projednat další sankce proti Rusku i energetickou nezávislost na zemi Vladimira Putina (69). Výsledky by měly být zřejmé až dnes, už včera ale unikly návrhy závěru jednání, které vyzývají Rusko, aby agresi ukončilo anebo umožnilo aspoň z Ukrajiny odejít civilistům. Podle OSN jich za měsíc války zemřelo na Ukrajině nejméně 1305.

Víte že...

...aby v téhle situaci nedošlo ke střídání v čele NATO, schválil summit prodloužení Stoltenbergova setrvání ve funkci o rok?

Zelenskyj prosil o pomoc

V předtočeném projevu promluvil k 30 lídrům zemí NATO také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (44). Jako už mnohokrát žádal NATO o výraznější vojenskou pomoc, hlavně bojovné letouny, které ale aliance dlouhodobě odmítá poslat kvůli obavám z ruské reakce. Varoval také, že pokud Putin zválcuje jeho zemi, bude pokračovat proti dalším východním zemím NATO, hlavně proti Polsku.

Češi pomohou na Slovensku

Sněmovna včera zpečetila, že se nejméně 400 českých vojáků může stát součástí nové dvoutisícové bojové skupiny NATO na Slovensku. Ta posiluje obranu aliance na jejím nejvýchodnějším cípu. Češi budou velet jednotce, která se bude skládat z vojáků německých, polských, slovenských, nizozemských i amerických. Podobné jednotky NATO vzniknou také v Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku.

Přečtěte si
-bello-
26. 3. 2022 • 00:49

Vznikla Charta 2022.Vznikla, aby byly objektivní zprávy, nejen jaké předkládá Strana a Vláda .
Jsem na to zvědavá.

-bello-
25. 3. 2022 • 14:37

Mě Zelenskyj nezastraší a chtěla bych vědět z kolika jeho " civilisty" ještě má Česko, Polsko a Slovensko počítat, abychom stačili sbalit kufry! ¨

Mimochodem, u Bidena jde snad o střet zájmů, ne ? Jeho syn zastával lukrativní post v dozorčí radě ukrajinské energetické společnosti Burisma a čelí obviněn í z korupce!

Náš Fiala by se neměl vůbec pouštět do politiky, ať jde zpátky učit na ZŠ odkud přišel a mimochodem, já už má fakt Zelenského plný zuby

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.