Kvůli ruské okupaci se cena zdvojnásobila: Chléb může stát 60 korun! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 25. září 2023

Svátek slaví Zlata, zítra Andrea

Kvůli ruské okupaci se cena zdvojnásobila: Chléb může stát 60 korun!

Chléb patří mezi základní potraviny.
Chléb patří mezi základní potraviny. (Foto Aha! – K. Kopáč, ara)

Omezte vývoz pšenice, jinak běžný chléb může stát i 60 korun, vyzývá Svaz pekařů a cukrářů vládu. Kvůli bojům na Ukrajině je její cena meziročně zhruba dvojnásobná.

Pšenice se nyní podle svazu prodává za rekordních 10 500 až 11 500 korun za tunu, loni v březnu stála 5500 korun. Mnoho asijských a afrických států je závislých na dovozu obilovin z Ruska a Ukrajiny, kvůli zákazu vývozu z těchto zemí tak začaly skupovat obiloviny z jiných států, včetně ČR.

„Česká republika je konkrétně v pšenici, která je nezbytnou surovinou pro české pečivo, zcela soběstačná a značnou část produkce standardně vyváží. Bohužel aktuální situace ovlivněná válkou na Ukrajině způsobila, že meziročně došlo ke zdražení pšenice o 100 procent,“ uvedl výkonný ředitel svazu Bohumil Hlavatý. Pekaři se už navíc potýkají s rostoucími cenami energií nebo pohonných hmot. „V lednu vzrostly náklady pekárnám o více než třicet procent v porovnání s prvním měsícem loňského roku,“ doplnil Hlavatý.

Už zdražil o 15 %

Kilový bochník kmínového chleba se podle Českého statistického úřadu minulý týden prodávala za průměrných 31,14 Kč. Pekaři uvádějí, že rohlík a chléb meziročně zdražily o 10 až 15 procent, ceny jemného nebo sladkého pečiva stouply o 10 až 20 procent.

Ministerstvo: Nejde o dobrý nápad

Zakázat vývoz pšenice nepovažuje ministerstvo zemědělství za dobré řešení. Důležité je podle něj zachovat vnitřní trh a volný pohyb zboží v EU. Ta by zároveň měla prosazovat volný obchod i na mezinárodní úrovni. „Ministerstvo zemědělství hledá možnosti, jak snížit tlak na růst cen. Od Evropské komise očekáváme, že předloží dočasný rámec pro státní pomoc podnikům zasaženým krizí v důsledku ruské invaze na Ukrajinu,“ uvedl mluvčí resortu Vojtěch Bílý.

Přečtěte si
paralenka
24. 3. 2022 • 18:20

Hlavně za to mohou ceny energií, PHM - a cena stoupá, i když se vstupní surovina, tedy obilí, zatím využívá ještě z loňska. Bohužel to tady málokoho zajímá. Ale i ti, co se na tom snaží vydělat a přihodit si velké marže, zapláčou, lidé omezí spotřebu, páni pekaři. Válka nemůže za všechno, to spíš ten "lidský faktor". A vůbec, když si mnozí Pražáci jezdí pro řemeslný chléb na jih Čech a platí 120 Kč, tak to asi nebude takový problém pro mnohé z nás.

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.