Kvůli ruské okupaci se cena zdvojnásobila: Chléb může stát 60 korun!
Omezte vývoz pšenice, jinak běžný chléb může stát i 60 korun, vyzývá Svaz pekařů a cukrářů vládu. Kvůli bojům na Ukrajině je její cena meziročně zhruba dvojnásobná.
Pšenice se nyní podle svazu prodává za rekordních 10 500 až 11 500 korun za tunu, loni v březnu stála 5500 korun. Mnoho asijských a afrických států je závislých na dovozu obilovin z Ruska a Ukrajiny, kvůli zákazu vývozu z těchto zemí tak začaly skupovat obiloviny z jiných států, včetně ČR.
„Česká republika je konkrétně v pšenici, která je nezbytnou surovinou pro české pečivo, zcela soběstačná a značnou část produkce standardně vyváží. Bohužel aktuální situace ovlivněná válkou na Ukrajině způsobila, že meziročně došlo ke zdražení pšenice o 100 procent,“ uvedl výkonný ředitel svazu Bohumil Hlavatý. Pekaři se už navíc potýkají s rostoucími cenami energií nebo pohonných hmot. „V lednu vzrostly náklady pekárnám o více než třicet procent v porovnání s prvním měsícem loňského roku,“ doplnil Hlavatý.
Už zdražil o 15 %
Kilový bochník kmínového chleba se podle Českého statistického úřadu minulý týden prodávala za průměrných 31,14 Kč. Pekaři uvádějí, že rohlík a chléb meziročně zdražily o 10 až 15 procent, ceny jemného nebo sladkého pečiva stouply o 10 až 20 procent.
Ministerstvo: Nejde o dobrý nápad
Zakázat vývoz pšenice nepovažuje ministerstvo zemědělství za dobré řešení. Důležité je podle něj zachovat vnitřní trh a volný pohyb zboží v EU. Ta by zároveň měla prosazovat volný obchod i na mezinárodní úrovni. „Ministerstvo zemědělství hledá možnosti, jak snížit tlak na růst cen. Od Evropské komise očekáváme, že předloží dočasný rámec pro státní pomoc podnikům zasaženým krizí v důsledku ruské invaze na Ukrajinu,“ uvedl mluvčí resortu Vojtěch Bílý.