Válka na Ukrajině tvrdě dopadne na české peněženky: Zdraží úplně všechno! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 29. listopadu 2023

Svátek slaví Zina, zítra Ondřej

Válka na Ukrajině tvrdě dopadne na české peněženky: Zdraží úplně všechno!

Podle ekonomů mohou ceny pohonných hmot atakovat i 60 Kč.
Podle ekonomů mohou ceny pohonných hmot atakovat i 60 Kč. (Foto Aha! – K. Kopáč, M. Protivanský, J. Poláček, ČTK/L. Pavlíček)

Vojenský útok Ruska na Ukrajinu si vybírá daň po celém světě. Kvůli válečnému konfliktu se totiž zvyšují ceny. Nejvíce je to zatím znát na čerpacích stanicích. Benzin se v Česku přibližuje k padesáti korunám za litr. Tím to ale podle odborníků nekončí. Za co všechno si připlatíme?

Podle ekonoma Trinity Bank a člena Národní ekonomické rady vlády (NERV) Lukáše Kovandy se boje podepíší pod zdražení všeho. „Vojenský konflikt se vždy promítá do růstu inflace, a tedy do zvyšování cen. U některých položek je to znát hned, u dalších produktů nás to ještě čeká,“ vysvětluje Kovanda. Příkladem budiž zdražování potravin, jemuž se téměř jistě nevyhneme, což potvrzuje agrární analytik Petr Havel. „Já jsem před válkou na Ukrajině očekával, že ceny se zvýší v průměru o 10 procent, ale nyní si myslím, že to bude kvůli válce až o pětinu více,“ je přesvědčen Havel.

Nejvíc pečivo

A růst cen bude podle zemědělského odborníka nejvíce viditelný u pečiva. „Zvyšující se cena energií a pohonných hmot bude mít dopad do pekařiny. Pečivo se totiž musí rozvážet i několikrát denně a při dnešních cenách benzinu či nafty se vám každá cesta prodražuje,“ říká Havel a podotýká, že tento růst výdajů se zákonitě projeví v ceně chleba a produktů z obilnin. „Vyšší náklady se promítnou i do cen u ovoce a zeleniny, mléčných výrobků či masa,“ dodává analytik.

Zlevnění? Možná

Pokud by se podařilo rusko-ukrajinský konflikt vyřešit, mohlo by se to odrazit i na cenovkách v obchodech. „Až konflikt na Ukrajině pomine, je možné, že ceny o něco klesnou. Na stejnou úroveň se už ale nikdy nevrátí,“ myslí si Kovanda. Mírné zlevnění odhaduje i Havel. „Očekávám, že by pak ceny klesly o dvě až tři koruny, více určitě ne,“ dodal agrární analytik.

Agrární analytik Petr Havel

Strop pro pumpaře?

Pohonné hmoty se v Česku aktuálně prodávají mezi 40 až 50 korunami za litr a podle ekonomů jejich ceny mohou atakovat i 60 Kč. S tím chce ale něco udělat vláda Petra Fialy (57, ODS). Zítra projedná, jak by šlo zakročit proti prudkému zdražování energií a paliv v souvislosti s krizí na Ukrajině. „Mezi zvažovanými opatřeními je například zastropování cen strategických surovin, zejména pak energií a paliv, dále úpravy výše DPH či spotřebních daní,“ prozradil vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka (40, KDU-ČSL), jaké návrhy jsou na stole.

Vyšší cena vozů

Válka se také promítne do průmyslu. Ukrajina je totiž jedním z významných vývozců kovů, třeba hliníku. „Tento kov je nedílnou součástí při výrobě aut, letadel a stavebního materiálu, takže růst jeho ceny se samozřejmě promítne do konečné ceny pro spotřebitele. Zdraží tak vše, kde se používá,“ je přesvědčen Kovanda. Tedy včetně automobilů!

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.