50 tisíc dětí na útěku před bombami: Jak to bude se školami?

Více než sto tisíc Ukrajinců už dorazilo do Česka, polovina z nich jsou děti. Jak to bude s jejich školní docházkou?
Ministerstvo školství se snaží za pochodu vymyslet strategii, jak se postarat o obrovské množství ukrajinský dětí, které prchají před ruskou agresí a bombami. Při některých školách zejména v Praze už vznikají první ukrajinské »jednotřídky«, kde by měly učit kvalifikované učitelky z řad uprchlíků. Zároveň mají Ukrajinci právo přihlásit své dítě na školu podle bydliště. „Není ale nutné, aby to udělali hned. Mají čas, aby vyřešili svou situaci, našli si bydlení a podobně,“ říká mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Ve středních Čechách zatím vzniklo několik dětských skupin pro ukrajinské děti.
10 otázek a odpovědí: Školní docházka pro válečné uprchlíky
Do kdy se děti musí přihlásit?
Cizinci, kteří mají právo v Česku pobývat, ať už dostali azyl, vízum nebo jinou dočasnou ochranu, mají právo na vzdělání v českých školách. Vzhledem k výjimečné situaci nemusí Ukrajinci zapsat děti do školy ihned, ale mohou počkat až tři měsíce, než si vyřeší bydlení či zaměstnání.
Do které školy dítě přihlásit?
Stejně jako české děti do spádové školy podle místa bydliště.
Musí dítě spádová škola během roku přijmout?
Pokud to není z kapacitních důvodů možné, tak nikoliv. Podle ministerstva školství by se ale měla škola snažit hledat cesty, jak to umožnit.
Jaké dokumenty by měly děti k zápisu mít?
Rodič nebo jiný zákonný zástupce by měl předložit doklad o totožnosti dítěte a totožnosti zákonného zástupce a ideálně i očkovací průkaz. Není to ale podmínka. Dále pak potvrzení o bydlišti, stačí prohlášení vlastníka, že na konkrétní adrese dotyčné dítě bydlí. V případě, že uprchlíci nemají pas ani jiný doklad, lze ho nahradit vízem.
Budou se ukrajinské děti učit s českými spolužáky, nebo utvoří vlastní třídy?
Situace se řeší individuálně. Podle ministerstva si lze představit například model, kdy skupinka ukrajinských žáků bude z důvodu adaptace uvolněna z běžné výuky svých nových kmenových tříd a dočasně vytvoří na škole skupinu.
Na koho se povinná školní docházka vztahuje?
Ve školním roce 2021/22 se povinná školní docházka vztahuje na děti narozené v období od 1. září 2006 do 31. srpna 2015. Od září 2022 se povinná školní docházka bude vztahovat na děti narozené v období od 1. září 2007 do 31. srpna 2016.
Co když dítě vůbec nerozumí česky? J
e možné využít službu tzv. adaptačního koordinátora, který je žákovi k dispozici po dobu prvních 4 týdnů. Školu je však třeba dopředu informovat.
A co mateřské školky?
Ukrajinští rodiče mají právo přihlásit dítě i do mateřské školky, které ho sice nemusí přijmout, pokud nebudou mít místo, ale přinejmenším u předškoláků dostali podle ministerstva úkol vyjít rodičům vstříc.
Co když dítě přišlo do Česka bez rodičů?
Možnost určit dítěti opatrovníka má při přijímacím řízení ředitel školy. Pokud dítě přicestovalo skutečně samo, bude mu opatrovník určen soudem.
Jak to bude se studenty středních škol?
V ideálním případě by měl student doložit předchozí vzdělání, aby mohl nastoupit do vyššího ročníku střední školy. Řada Ukrajinců ale musela prchnout bez dokladů. Jejich situace se podle ministerstva zatím řeší.