Dva kamarádi začali soustružit: Plnicí pera pro » fajnšmekry« | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 6. října 2022

Svátek slaví Hanuš, zítra Justýna

Dva kamarádi začali soustružit: Plnicí pera pro » fajnšmekry«

ilustrační foto
ilustrační foto (peranovak.cz)

Dva kamarádi z dětství se jednoho dne rozhodli, že od základů změní své profese. IT systémový inženýr Filip Štěpnička (33) a vedoucí montáže v automobilce Jakub Hrubý (31) zjistili, že je uchvátila práce se dřevem, a po čase jeho kouzlu zcela podlehli. Zkoušeli všelicos včetně nábytku, dnes ale vyrábějí luxusní dřevěná pera, kterými se pyšní i mnohé známé celebrity.

Vše začalo při rekonstrukci Filipovy roubenky. „Kuba mi pomáhal a brzy jsme zjistili, že nás »truhlařina« baví. Zkoušeli jsme vyrábět i nábytek, a protože jsme měli oba poměrně stresující povolání, práci u počítače jsme časem vyměnili za práci se dřevem,“ vysvětluje počátky úspěšného podnikání Filip Štěpnička.

Na počátku byl soustruh

První věc, kterou si Filip s Jakubem ještě v době svých bývalých zaměstnání pořídili, byl soustruh. Pro zábavu a spíše z nudy na něm zkoušeli vyrábět všechno možné i nemožné. „Jeden z našich prvních výtvorů byly šachové figurky, jestli se tomu tak vůbec dalo říkat, a také třeba baseballová pálka,“ vzpomíná s úsměvem Jakub Hrubý. Zlom přišel v okamžiku, kdy zhruba po roce shlédli na youtube video, které zcela ovlivnilo jejich dosavadní život. „Viděli jsme, jak v Americe mistr perař vyrábí dřevěná pera, což nás inspirovalo. Řekli jsme si, že to také zkusíme, a nechali jsme si vyrobit mechaniky (kovové vnitřky per), nakoupili dřeva a pustili se do práce,“ líčí Filip. Tenkrát ještě o prodeji svých výrobků neuvažovali, vše brali jen jako koníčka.

Učili se za pochodu

Zpočátku probíhaly snahy na principu slepých uliček, ale chybami se člověk učí. Pokusy střídaly omyly, vše se učili za pochodu. „Než jsme vyrobili úplně první pero, které skutečně vypadalo podle našich představ, padly na to desítky jiných. Potom z dvaceti čtyři praskla a my zjišťovali proč,“ vzpomíná Filip. Než vyřešili poslední detaily, uplynulo půl roku. Ani v této době ještě neuvažovali, že by pera mohli prodávat. Vyráběli je pro své potěšení a jako dárky pro přátele. Výroba na zakázku přišla až později. Zjistili, že je o jejich pera zájem, a tak se do toho vrhli se vším všudy. Opustili dosavadní zaměstnání a své podnikání spojili se dřevem.

Dub starý přes 2200 let

Aby byla vyrobená pera opravdu kvalitní, musí být zhotovena z nejlepších druhů dřeva. „Čím tvrdší dřevo, tím lepší. Měkká dřeva jako smrk nebo borovice jsou nevhodná, protože snadno praskají. Používáme proto například olivu, nejlépe z a Řecka, ořech nebo jihoamerické cocobolo.“ Právě na výrobcích z těchto materiálů vynikne i přirozená barva a kresba dřeva.

„Pro limitované série máme připravené černé dřevo z fosilního dubu, který je starý přes 2200 let. To je naše vlajková loď,“ zdůrazňuje. Jelikož je výroba dřevěných per náročná i nákladná, odpovídá tomu i jejich cena. Ta se pohybuje od 2500 do 5000 Kč. „Protože pětaosmdesát procent zákazníků kupuje naše výrobky jako dárek, přistupujeme ke své práci mimořádně odpovědně a kvalita tak převyšuje kvantitu. Jsme malá firma, pracujeme ve dvou, takže o žádnou velkovýrobu se nejedná,“ uzavírá Filip.

Celý článek naleznete v tištěné podobě Nedělního Aha! (6. 3. 2022)

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.