Nevídaný úkaz v rodině seniorů: Dva manželé, dva různé covidy! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 18. června 2024

Svátek slaví Milan, zítra Leoš

Nevídaný úkaz v rodině seniorů: Dva manželé, dva různé covidy!

Paní Zdenka i její manžel prodělali covid s lehčím průběhem díky vhodné léčbě.
Paní Zdenka i její manžel prodělali covid s lehčím průběhem díky vhodné léčbě. (Foto ČTK/V. Šálek)

Na Česko se valí vlna omikronu. Jak ale rozeznat jeho příznaky od varianty delta? Lékaři se shodují: Nijak! Podle dosavadních poznatků má omikron prvotní příznaky velmi podobné deltě, ale také nachlazení nebo chřipce.

I proto odborníci zdůrazňují důležitost PCR testů, které určí variantu viru. U rizikových pacientů je to klíčové, protože se tak rozhodne o správné léčbě. Ta je u omikronu omezená. Na tuto variantu totiž nezabírají monoklonální protilátky, jen antivirotika.

Novoroční »dárek«

Své o tom vědí paní Zdenka (88) a její manžel (90) z Prahy. Vstup do nového roku si představovali trochu jinak. Přestože jsou třikrát očkovaní, oba těsně před Novým rokem obdrželi pozitivní výsledek testu na covid-19. „Chováme se zodpovědně. Posilovací dávku očkování jsme si nechali píchnout hned, jak to bylo možné. Také se snažíme moc nechodit mezi lidi, a když už, tak nosíme vždycky respirátor. A vidíte, stejně jsme to oba chytili,“ vypráví seniorka.

Test potvrdil mutaci

Jako první pocítil příznaky covidu její manžel. Z jeho pozitivního PCR testu však nebylo patrné, o jakou variantu viru se jedná, a tak mu praktický lékař MUDr. Cyril Mucha preventivně nasadil monoklonální protilátky na deltu. Paní Zdenu poslal na test také. „Já jsem původně nechtěla, myslela jsem si, přece jasné, že to musím mít taky. Ale šla jsem a v laboratoři zjistili, že mám omikron,“ vypráví.

Léčba antivirotikem

Doktor Mucha paní Zdence tak nemohl nasadit monoklonální protilátky, protože proti této variantě nezabírají. Předepsal jí tedy experimentální antivirotikum molnupiravir, v současné době jediný dostupný přípravek na léčbu covidu.

Za týden bylo dobře

„A dopadlo to skvěle, horečku jsem měla jen jeden den, a to jsem vyležela. Pak už jsem ani neležela, měla jsem rýmu a byla zahleněná. Během týdne nemoc úplně odezněla,“ popisuje paní Zdena.

Nákaza od rodiny? Asi ano

O svátcích se manželé potkávali se svou širokou rodinou a tak se nejspíš nakazili. „Zkoušeli jsme přijít na to, kdo to vlastně mezi nás přinesl, ale ono to nakonec není důležité. Hlavně, že to dobře dopadlo a já a manžel jsme v pořádku,“ uzavírá paní Zdena.

omikron

Na modrém omikronu vidíme velké množství mutací, které jsou nahoře u lidské buňky, tedy tam, kde jsou protilátky z předcházejících mutací. A ty na omikron nefungují.

omikron

delta

Na fialové variantě delta vidíme žlutě vyznačené mutace. Je jich jen málo. Zelená je lidská buňka, na kterou se virus váže.

delta

Přečtěte si
3dots
24. 1. 2022 • 08:21

"Paní Zdena" má svojí fotku v databázi ČTK, asi hodně důležitá osůbka? Nebo máme věřit, že v mrazech lítá venku v lehké bundičce a blůzce s výstřihem?
Zase žvásty a masírka... 1 den teploty, za týden fit (údajně říká dotyčná). Jak dlouho trvá PCR test plus přídatný test na rozlišení variant - 4 dny? Čili obvoďák měl výsledky v době, kdy měla trochu rýmu a operativně zasáhl antivirotikem za tisíce. Jasně, tomu věříme

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.