KONČÍ Františkovy energie: Krach je naše spása

Zkrachoval další dodavatel energií, tentokrát nechal ve štychu na pět tisíc zákazníků. Někteří se ale radují. Z bezvýchodné situace se díky konci firmy Františkovy energie dostali penzisté Milan (68) a Anna (69) z Valtic. V listopadu jim totiž firma měsíční zálohy zvýšila o 13 400 Kč!
„Je to ten nejkrásnější dárek, byť přišel až po Vánocích. Do října jsme u nich byli spokojeni, platili měsíční zálohu 3500 korun. V listopadu nám ji ale zvýšili na 16 900 korun měsíčně. To bylo likvidační,“ řekla paní Anna.
Důchodci mají dohromady něco přes 20 tisíc měsíčně a neměli šanci takovou částku dlouhodobě platit. Uhradili listopadovou a okamžitě poslali výpověď smlouvy. A protože firma nereagovala a měli strach, z úspor zaplatili i za prosinec. „Společnost nám pak těsně před Vánocemi odepsala, že odstoupení od smlouvy neakceptuje,“ popsala paní Anna. „Byli jsme úplně zoufalí. Smlouvu jsme měli podepsanou na tři roky. Nedovedu si představit, z čeho bychom vlastně žili. Vždyť jen léky nás stojí několik tisíc měsíčně,“ přidal se pan Milan.
Situace se naštěstí vyřešila sama včera, když Františkovy energie ohlásily krach. Přibližně pět tisíc klientů tak přejde k dodavatelům poslední instance. „Už jsme se informovali. Podmínky budeme mít výrazně lepší, zálohy by měly vyjít kolem pěti tisíc,“ radují se penzisté.
Františkovy energie
Společnost měla 2635 odběratelů elektřiny a 2350 odběratelů plynu, krach ohlásila včera. Všichni dosavadní klienti skončí v režimu dodavatele poslední instance, jedná se vždy o dominantního dodavatele v daném regionu. Od něj dostanou obvykle automaticky vyšší než ceníkové ceny a mají půl roku na domluvení nových podmínek nebo přechod k jinému dodavateli.
Právník: Pozor na »výhodné« nabídky
Právník Lukáš Zelený v podobných situacích radí obezřetnost při podepisování jakékoli smlouvy. Je jedno, zda jde o nákup zboží, objednávku služeb od opravy okapu přes půjčky či mobilní služby až po zmíněné dodávky energií. „Podomní obchodníci si ve způsobech nezadají s pořadateli dříve nechvalně známých předváděcích akcí. Mnohdy zneužívají nezkušenosti a důvěřivosti především starších lidí. Často uvádějí lživé informace,“ zdůraznil.