Ozdoby našich předků na výstavě: Retro paráda na stromečku | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 18. ledna 2022

Svátek slaví Vladislav, zítra Doubravka

Ozdoby našich předků na výstavě: Retro paráda na stromečku

Jak zdobili naši předci?
Jak zdobili naši předci? (Foto Aha! – Jitka Pecharová)

Papírové, vatové, z pryskyřičné hmoty, vosku, nití či drátků. Zatímco dnes známe především skleněné a plastové vánoční ozdoby, v minulých staletích byly z mnoha jiných druhů materiálu.

Co se v dávné době používalo nejčastěji ke zdobení vánočního stromku, představuje na výstavě v královéhradeckém muzeu Věra Dvořáčková (62) ze Smiřic. Staré ozdoby intenzivně sbírá posledních 15 let. Jaké jsou nejcennější, které poklady po babičkách a prababičkách bychom měli doma opatrovat jako oko v hlavě? Retro paráda etro paráda na stromečku Vánoční ozdoby našich předků na výstavě v Hradci Králové opatrovat jako oko v hlavě.

Guma tragant

Od 2. poloviny 19. století se tvořilo z tragantu, což je pryskyřice získaná ve formě šťávy z asijského keře kozinec. Používala se původně ve farmacii a jako pojidlo v potravinářství. Ukázalo se však, že z ní vzniká hezky tvarovatelná hmota, a proto se začala používat do forem k modelování různých figurek. Ty se pak po vysušení malovaly. Jejich výrobou se zabývali zejména pekaři a cukráři.

Luxus z papíru

Velmi rozmanitým materiálem pro výrobu vánočních ozdob byl papír. Vznikaly z něj ploché, ale i trojrozměrné dekorace. K nejzajímavějším a nejprecizněji provedeným patřily ozdoby z 80. let 19. století z tzv. drážďanské lepenky, lisované do forem na dvě poloviny, které se pak slepovaly. Nejluxusnější byly stříbrné a zlacené typy, které budily dojem, že jsou z drahého kovu.

Vatové lákaly děti

Za nejvzácnější ve své sbírce považuje Věra Dvořáčková vatové ozdoby, které se původně začaly vyrábět v Německu v 2. polovině 19. století a v Čechách se jejich produkce rozjela v roce 1919. Z vaty se tvarovaly především různé postavičky a zvířátka. „Moc se jich ale nedochovalo, protože se věšely na stromek na spodní větvičky a byly určené dětem na hraní, takže se brzy opotřebily a zničily,“ uvedla sběratelka.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.