Velký přehled: Za kolik koupíte vánoční stromky! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 18. ledna 2022

Svátek slaví Vladislav, zítra Doubravka

Velký přehled: Za kolik koupíte vánoční stromky!

Začal prodej tradičních vánočních stromků. Za kolik je letos pořídíme?
Začal prodej tradičních vánočních stromků. Za kolik je letos pořídíme? (Foto Aha! – Josef Slabý)

V těchto dnech začíná rozjíždět na plné obrátky prodej vánočních stromků. Kromě velkých obchodních řetězců nabízejí stromky i soukromníci, mezi které patří Jan Mareš z Vrátu na Semilsku.

Přímo v srdci Českého ráje si zájemci můžou vybrat mezi tradičními stromky, jakými jsou smrčky, jedle nebo borovice. Většina vánočních stromků z velkoprodejen se dováží ze zahraničí. Jan Mareš na jedné takové plantáži v Anglii pracoval sedm let. Tam se mu v hlavě zrodil nápad začít pěstovat stromy v Českém ráji. Na jeho plantáži jsou stovky jehličnanů. „Vypěstovat jeden vánoční strom trvá u těch nejrychlejších čtyři až pět let. Jedle roste ale osm až 12 roků,“ říká podnikatel, který se pěstování věnuje od roku 2008. „Stromky je třeba každý rok kontrolovat. První dva roky se nechají růst volně, pak je třeba zužovat a tvarovat,“ popisuje svoji práci Jan Mareš. Za ty roky, co podniká, se k němu zákazníci každoročně vracejí. Posledních 10 let zůstává cena jeho vánočních stromků neměnná.

Smrčky jako klasika

Nejtypičtějším vánočním stromkem v Čechách je smrček. Jan Mareš pěstuje hned dva druhy, a to smrk pichlavý a smrk ztepilý. Na pohled smrky vypadají krásně, mají husté ovětvení a dobře voní. Problémem je ale trvanlivost. Stromek velice rychle usychá a popadají mu jehlice.

Jedle jsou v módě

V posledních letech podle Jana Mareše stoupá v oblibě jedle kavkazská, která je nejnáročnější na vypěstování, což se také odráží na ceně. Jedle ale mají pravidelný tvar, krásně vypadají a oproti smrčkům vydrží delší dobu. Nejoblíbenější je prý jedle do 150 cm.

Borovice pro fajnšmekry

Kdo se chce ze svého vánočního stromu těšit opravdu dlouho, sáhne po borovici. Oproti smrku a jedli vydrží při pokojové teplotě dlouhé týdny, a ani pak její jehlice neopadávají. „Mám zákazníky, kteří si už dlouhé roky jezdí výhradně pro borovice, jiné stromy prostě nechtějí,“ říká Jan Mareš.

Jak se o ně starat?

O živé vánoční stromy je třeba se starat, aby vydržely alespoň do Tří králů. Důležité je mít strom na světlém místě v bytě minimálně metr od radiátorů. Takto umístěný vydrží zhruba 14 dní. Předtím, než se rozhodnete strom ozdobit, je dobré ho mít na zahradě, terase nebo balkoně. Nutné je také strom pravidelně zalévat.Přečtěte si
janprorok
30. 11. 2021 • 06:23

velký přd za kolik koupíte stromeček. cena nikde tak si koupím levnější u Mountfieldu

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.