Polsko pláče! První oběť kritizovaného zákazu potratů | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 21. července 2024

Svátek slaví Vítězslav, zítra Magdaléna

Polsko pláče! První oběť kritizovaného zákazu potratů

Svíčky a vzkazy zákonodárcům v polských městech.
Svíčky a vzkazy zákonodárcům v polských městech. (profimedia)

Polsko je na nohou. Nekonečné zástupy lidí přicházejí před sídlo ústavního soudu ve Varšavě zapálit svíčku na památku Izabely (†30), která zemřela poté, co jí lékaři odmítli provést interrupci. Podle tisku jde o první oběť kontroverzního polského zákazu potratů.

Už ani jedna další, Vrahové nebo Zabili naši sestru! Takové nápisy nesou na transparentech lidé, kteří vyšli do ulic nejen ve Varšavě, ale také v dalších polských městech. Demonstrují kvůli tomu, že zemřela žena, které lékaři odmítli provést potrat. Izabela skonala 22. září po necelých 24 hodinách pobytu v okresní nemocnici ve městě Pszczyna. Ještě před smrtí informovala příbuzné a přátele, že lékaři jí sdělili, že kvůli předpisům omezujícím legální potrat vyčkávají na odumření plodu.

Do čela protestů se postavila právnička Jolanta Budzowská. Podle ní těhotná žena zemřela právě v důsledku loňského rozhodnutí ústavního soudu, po jehož nálezu byly v zemi zakázány interrupce. „Důsledky nálezu ústavního soudu: Pacientka ve 22. týdnu těhotenství, bez plodové vody. Lékaři čekali na odumření plodu. Plod odumřel, pacientka zemřela. Septický šok,“ napsala na Twitteru advokátka. Jedna z demonstrantek v Poznani v televizi dodala: „Bohužel, prakticky na výročí nálezu jsme se dočkaly. Noční můra, které jsme se všechny bály. Každá z nás mohla být tou ženou, která zemřela.“ Pozůstalí Izabely podali trestní oznámení, případ vyšetřuje prokuratura v Katovicích.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.