Fotograf Boris Renner (56): Oživlé obrazy socialismu | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 2. července 2022

Svátek slaví Patricie, zítra Radomír

Fotograf Boris Renner (56): Oživlé obrazy socialismu

O velikonočních svátcích jsme se mohli setkat se zvýšenými kontrolami Veřejné bezpečnosti na silnicích...
O velikonočních svátcích jsme se mohli setkat se zvýšenými kontrolami Veřejné bezpečnosti na silnicích... (Foto Aha! – Karel Janeček)

»To všechno odnes čas...« mohli bychom zpívat s Waldemarem Matuškou. Je pravda, že na mnohé chvíle v životě zapomeneme rádi. Jsou však situace, které si připomeneme naopak s chutí. Díky fotografiím Borise Rennera (56) se můžeme vrátit o čtyři desítky let zpět.

Byli jsme mladí, zamilovaní, plní ideálů. Na aranžovaných snímcích, nafotil je letos, zachytil Renner běžný život v Ostravě za socialismu. Fotil u místních dominant – radniční věže, dolu Michal nebo na místním hřbitově. „Jsem lokální patriot, zážitky naší generace z mládí nejde vymazat,“ říká Renner a dodává: „Je ale pravdou, že část motivů už nikdo nikdy nebude mít možnost spatřit. Budovy zbourali.“ Texty ke každému snímku jsou smyšlené, napsány v dobovém stylu Ostravského večerníku. Nejde však jen o vzpomínání. Ze záběrů vznikl kalendář a výtěžek z jeho prodeje pomůže dětem s mozkovou obrnou.

300 tisíc pro děti...

Veškerý výtěžek z prodeje kalendáře putuje na rehabilitaci dětí s mozkovou obrnou. Od roku 2018, kdy připravil úplně první, předal Renner s manželkou Simonou 300 tisíc na léčbu dětí v rehabilitačním centru Arcada.

Víte, že...

...kalendář lze koupit za 199 Kč na všech pobočkách OSTRAVA INFO i on-line přes jejich e-shop? Více na: www.retroostrava.cz

 Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.