Výstava představuje »kameny z vesmíru«: Meteorit spadl mezi řepu | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 19. června 2024

Svátek slaví Leoš, zítra Květa

Výstava představuje »kameny z vesmíru«: Meteorit spadl mezi řepu

Vpravo kamenný chondrit Pultusk, Rusko. Dopadl 30. ledna 1868.
Vpravo kamenný chondrit Pultusk, Rusko. Dopadl 30. ledna 1868. (Foto Aha! – Slávka Červená, archiv Muzea jihovýchodní Moravy)

Tohle je nejznámější český meteorit. Ten spadl v roce 1934 v Sazovicích na Zlínsku. Pastevec tam pak uprostřed řepy našel malý kámen, který se probořil do hloubky 70 centimetrů. Byl ještě horký.

Podle dobových materiálů se 28. července 1934 před osmou večer schylovalo k dešti. Na poli bylo ještě několik lidí, když se ozval velký hukot a zvuky podobné výstřelům z děla. Pak tupá rána, která otřásla půdou. Žádný světelný efekt ale údajně nebyl vidět.

V jamce na poli

„Lidé hledali marně. Vytrval jen pastevec František Veselý, který v řepném poli objevil jamku, okolo které byla v okruhu dvou metrů rozhozená hlína. V hloubce asi 70 centimetrů našel ještě horký, černý, na jednom místě poškozený kámen velikosti pěsti. Vážil 411,98 gramu,“ přiblížila kurátorka výstavy Andrea Dovicová.

Skončil v Brně

Nálezce ho druhý den přinesl do školy a pan řídící Karel Sulík ho předal do Moravského zemského muzea v Brně, kde je poklad dodnes. „Je to jeden z mála meteoritů nalezených na území republiky. Zaregistrováno je jich 27,“ pokračovala Dovicová.

Lunární meteorit

Lunait Northwest Afrika, úlomek z Měsíce, zapůjčen od soukromého sběratele. Lunární meteority vznikly dopadem jiného meteoritu na povrch Měsíce. Měsíční materiál byl „vystřelen“ zpět do vesmírného prostoru a jen malá část dopadla na Zem. Patří k největším vzácnostem. Složení je téměř identické s horninami dopravenými Apollem z Měsíce.

Baťa získal i posly z vesmíru

Dnes se meteority řadí k pokladům, ale ještě v 18. století bylo přiznání vesmírného původu kacířskou myšlenkou. Muzeum jihovýchodní Moravy se může chlubit unikátními vzorky. „Pocházejí ze Studijního ústavu firmy Baťa. Ten je zřejmě koupil od šlechtického rodu Seilernů. Máme tak např. meteorické řezy z amerického Canyon Diablo. Jsou vystaveny vůbec poprvé,“ přiblížila kurátorka.

Uvidíte i šperky

Vzácné kousky jsou nyní k vidění na výstavě Poslové z vesmíru – meteority a tektity ve zlínském muzeu. Expozice představuje na 25 meteoritů kamenných, železných, dále tektitů a velkou kolekci vltavínů. Doplňkem jsou šperky z českých granátů.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.