Zámek Martinice: Sem jezdil na mejdany Bedřich Smetana | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 26. května 2022

Svátek slaví Filip, zítra Valdemar

Zámek Martinice: Sem jezdil na mejdany Bedřich Smetana

Klavír, kde Smetana řádil i komponoval.
Klavír, kde Smetana řádil i komponoval. (Foto Aha! – Martin Pekárek)

Chcete-li nasát atmosféru dob minulých, pak navštivte zámek Martinice u Dolních Kralovic. Díky jednomu z největších vetešnictví v zemi se na chvíli ocitnete ve světě plném nostalgie. Zámecký pán, obchodník veteší Pavel Kuře (40), před týdnem nově otevřel i zmodernizované muzeum, zaměřené na šikovnost českého národa.

Mnohé z vystavených předmětů vám připomenou dávné návštěvy u babičky, nebo tu objevíte maličkosti, které již dávno odvál čas. A zatímco ve vetešnictví si můžete zakoupit suvenýr spojený s nostalgií, muzeum je rozděleno do tematických částí. „Jde o to, aby si návštěvník utvořil obraz o životě našeho národa. Jsem vlastenec, a proto chci mladším generacím zprostředkovat pohled do naší minulosti. Seznámí se tu s tradicemi, řemesly a způsobem života našich předků,“ vysvětluje majitel zámeckého objektu.

Bafá z dýmky pana továrníka

Exponátů jsou zde desetitisíce. Od starých pohlednic, nádobí, vybavení bytů a dalších věcí, o kterých se dnes již pouze domníváme, k čemu sloužily. Mezi exponáty jsou například staré kořenky od herečky Jarky Obermaierové a své kouzlo mají například i dýmky, které kdysi patřily řediteli továrny na tabák. „Z té sbírky mám i moji oblíbenou dýmku, kterou sám bafám. Čili fajfky nejen sbírám, ale zároveň i používám. Unikátní je i dochovaný dávný tabák,“ vysvětluje Pavel Kuře, pro kterého nemají jednotlivé exponáty hodnotu pouze finanční, ale hlavně příběhů s nimi spojených.

Tajemství zakopané konve na mléko

Zajímavý příběh mají například i nedávno nalezené cigarety a viržinka. „Cigarety, patrně z doby válečné, byly uložené v konvi, ve kterých se před léty rozváželo mlého. Konev byla zakopaná na zahradě a její víko bylo zalité térem. Kuřivo patřilo bývalému majiteli mlýnů, který si ho zřejmě takto ukryl pro horší časy,“ říká Pavel Kuře, který je také stálým hostem televizního pořadu Poklad z půdy.

Obrovský pokojíček městské holčičky

Z jiného ranku je ukázka dětského pokojíčku z jedné poděbradské vily, ve kterém ve třicátých letech žila malá holčička.

Celý článek naleznete v tištěné podobě Nedělního Aha! (11. 7. 2021)

.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.