Vláda schválila vyšší důchody! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 9. prosince 2023

Svátek slaví Vratislav, zítra Julie

Vláda schválila vyšší důchody!

Senioři by si mohli přilepšit o více než 700 korun.
Senioři by si mohli přilepšit o více než 700 korun. (Foto Aha! – Petr Hlavatý)

Po minulém masivním rozvolňování, kdy se otevřely interiéry hospod nebo koupaliště, včera vláda zvolnila. Kromě mírného povolení otěží kabinet schválil příspěvek 300 korun pro důchodce.

Přilepšení seniorům o tři stovky nad zákonnou valorizaci včera odklepl kabinet. Senioři by si tak mohli přilepšit i o více než 700 korun a průměrná výše penze by se měla vyšplhat na částku lehce přesahující 16 tisíc. Už teď je jasné, že ekonomiku výrazně ovlivnila koronakrize a valorizace bude nízká. Vše se zdražuje a já nechci, aby senioři nedostali, co si zaslouží, jen proto, že se jim nestihlo přidat,“ uvedla ministryně práce Jana Maláčová (39, ČSSD). Jenže ekonomové i opozice tento krok kritizují, jelikož na něj z eráru prý nebudou peníze a už tak vysoké zadlužení se ještě prohloubí. Navíc to považují za předvolební dáreček. Vládní návrh ještě bude muset schválit Parlament.

Potvrzení na internetu

Už dnes si bude možné vyzvednout online potvrzení o očkování první dávkou, negativním testu nebo prodělání nemoci. Ke stáhnutí budou certifikáty na webových stránkách ocko. uzis.cz. Ty budou platit nejen v Česku, ale bilaterálně v dalších sedmi zemích: Německu, Rakousku, Slovensku, Polsku, Maďarsku, Slovinsku a Chorvatsku. Kromě toho také kabinet odeslal do Sněmovny návrh novely zákona o veřejném zdraví, která je potřeba pro vydávání covid pasů od 1. července.

Konec pomoci od státu

Návrat k normálu i otevírání obchodů a restaurací využila vláda k tomu, aby ukončila většinu plošných kompenzačních programů. Oznámil to včera ministr průmyslu Karel Havlíček (51, za ANO). Všechny provozovny a služby už podle něj mohou znovu fungovat. Kabinet tak jen upraví a prodlouží některé dříve zavedené dotační tituly. Útlumu se dočká také program Antivirus, který bude v červnu vyplácet jen příspěvek v karanténě.

Liberec, restaurace U Cvičáku: Posezení uvnitř po 5 měsících!

Pět měsíců si v restauraci nikdo neposeděl. Až včera přivítal majitel restaurace U Cvičáku Petr Hlavatý (46) první návštěvníky uvnitř své hospody. Provoz se mu podařilo udržet i díky škrtům v investicích. Když se otevíraly před dvěma týdny zahrádky, museli dokoupit zásoby jídla a pití, některé zboží totiž pokazil zub času. „Díky tomu jsme teď přes víkend nemuseli řešit zásoby, ale připravili jsme vývěsky, co mají lidé dodržovat, upravili jsme rozestupy stolů,“ říká Petr Hlavatý. Na obědy do jeho restaurace chodí jak řemeslníci, tak i rodiny s dětmi. „Plno zatím úplně nemáme, ale už dopoledne jsme měli obsazené dva stoly, snad lidé budou chodit,“ doufal majitel restaurace. Pandemii přežila restaurace U Cvičáku i díky nutnému škrtání v rozpočtu. „Prozatím jsme se rozhodli neinvestovat do úprav restaurace, to si necháváme na později. Na provoz restaurace ale peníze máme,“ řekl Petr Hlavatý. Majiteli se také podařil husarský kousek, kdy udržel všechen personál restaurace a nemusel nikoho propouštět.

Celý článek naleznete v tištěné podobě deníku Aha! (1. 6. 2021)

 

 

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.