Novinka v olomoucké zoo: Párek šelem má nové bydlení

Zcela nový výběh vybudovali pracovníci olomoucké zoo během covidové uzávěry pro párek rysů karpatských. Návštěvníci ocení, že jsou v něm největší evropské kočkovité šelmy vždy dobře vidět.
„Výběh rysů se značně zvětšil a je vybudován tak, aby kopíroval jejich přirozené prostředí. Nad výběhem jsme vybudovali prostornou vyhlídku, z níž mohou návštěvníci celý prostor pozorovat jako na dlani. Rysi jsou tak návštěvníkům blíž,“ prozradil ředitel olomoucké zoo Radomír Habáň s tím, že šelmy jsou dobře vidět, i když se někde ukryjí. Přeneseně řečeno, je vidět těmto »kočkám« až do kuchyně. Zdejší zoo chová rysy od roku 1965. Do dneška zde vyvedli 33 mláďat, z nichž mnohá byla v rámci záchovného programu úspěšně vrácena do přírody.
V Beskydech se jim daří
V Česku nyní žijí rysi na Šumavě, objevují se i v Jeseníkách! Není to tak dávno, co byly stopy těchto šelem pozorovány hned na několika místech v Moravskoslezských Beskydech. „Potěšující byla prokázaná přítomnost rysa ve Slezských Beskydech, které nejsou součástí CHKO Beskydy,“ uvedla pro ČTK Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny. Rys ostrovid je jedinou velkou šelmou, která se v CHKO Beskydy pravidelně rozmnožuje. Podle dlouhodobého monitoringu se v zimě v Beskydech zdržovalo osm samostatných rysů a několik odrostlých mláďat.
Víte, že...
...rys je největší evropskou kočkovitou šelmou? Žije samotářsky, páry tvoří pouze v období říje. Loví nejen pro obživu, ale i pro samotnou radost z lovu.