Inteligence vepřů: Vědci naučili prasata hrát videohry! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 29. listopadu 2023

Svátek slaví Zina, zítra Ondřej

Inteligence vepřů: Vědci naučili prasata hrát videohry!

K počítači zvířata nalákal pamlsek.
K počítači zvířata nalákal pamlsek. (Foto Twitter)

Když se řekne inteligentní zvíře, většina lidí si představí delfína nebo opici, a nikoliv prase. Jenže chyba lávky! Právě vepři jsou podle nejnovější studie kanadských vědců mnohem chytřejší, než se celý svět domníval.

Kanadští vědátoři své tvrzení podložili zajímavým experimentem, v rámci kterého naučili čuníky... hrát videohry! Tedy ne, že by prasátka byla schopna rozlousknout nějaké složité strategické tituly, šlo pouze o navigování kurzoru na obrazovce za pomoci páčky herního joysticku. I tak jde podle vědců o pozoruhodný výkon, který vepře dostává inteligenčně na úroveň psů nebo koček.

pochopilo, že určitá akce, kterou předvede, má vliv i jinde,“ popisuje vedoucí expertka Candace Croneyová. „Že to prasata dokázala, to by mělo utišit všechny, kteří zpochybňují to, že nejsou schopna se nic naučit,“ dodává žena. A jak na to vědci šli? Před počítač s joystickem umístili pamlsek. Postupně se prasata naučila čenichem ovládat páčku tak, že kurzor na obrazovce přemisťovala na požadovaný cíl. Vědci dále zjistili, že prasátka vykazovala lepší výkon, pokud byla slovně pochválena. Jejich výsledky neodpovídaly výkonu primátů, i tak se jedná o pozoruhodný výsledek potvrzující dřívější teze o tom, že čuníci jsou schopni naučit se povely jako »sedni« nebo »lehni«. „Studie je důležitá, protože dokazuje, že to, jak se k prasatům chováme, na ně má vliv,“ dodává Croneyová.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.