Kostky dnes mají svůj den! Zahrajte si Macháčka! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 25. června 2024

Svátek slaví Ivan, zítra Adriana

Kostky dnes mají svůj den! Zahrajte si Macháčka!

ilustrační foto
ilustrační foto (Shutterstock.com)

Zná je každý, hodí se ukrácení dlouhé chvíle, poslouží jako sociální tmel, jsou spravedlivé, měří všem stejně a mají dlouhou historii. Hrací kostky! Dnes slaví svůj mezinárodní den a ten je třeba oslavit. Nejlépe hrou v kostky!

Známe je už přes pět tisíc let. V antickém Římě hrály prim mezi otroky i patriciji, měly rozhodovací význam v politických kruzích, stavěly se pro ně kasina, až byly nakonec jako hazard postaveny mimo zákon. A Caesarův výrok »Alea iacta est!« neboli »Kostky jsou vrženy! « dodnes znamená, že situace je rozhodnuta a není krok zpět! V Egyptě je vyráběly z kostí, později také z drahé mosazi. Vojáci americké občanské války si je vytloukali z olověných kulí svých pušek. A Jan Ámos Komenský o kostkách napsal celou stranu do světově proslulého svazku Orbis Pictus.

Macháček

Principem hry je oklamat soupeře, jde o takový malý kostkový poker.

Jak na to?

Hráč A hodí dvěma kostkami, ale výsledek ukryje před hráčem B, který je na řadě. Výsledek mu oznámí. Hráč B má dvě možnosti: V případě pochybností může hráče A požádat o odkrytí kostek. Pokud hráč A blafoval, hráč B získává bod a začíná nové kolo. Odpovídá- -li oznámený výsledek hodnotě na kostkách, pak prohrává hráč požadující jejich odhalení. V případě, že hráč B výsledku věří, převezme kostky s tím, že musí na kostkách hodit vyšší hodnotu, než oznámil předchozí hráč.

Může se stát, že se mu to nepodaří. V tom případě se pouze snaží předstírat, že předchozího hráče přehodil. Hodnoty se počítají následovně: Ze dvou různých hodnot se vždy vyšší číslo hlásí v řádu desítek a nižší v řádu jednotek (např.: 4 a 5 = 54). Dvě stejná čísla jsou vyšší hodnota než 65 a hlásí se jako indiáni. (např.: 3 a 3 = tři indiáni). 2 a 1 nebo 1 a 2 je nejvyšší hodnota ve hře a hlásí se jako Macháček. Macháčka lze přehodit zase jen Macháčkem.

Sedmičky

Cílem hry je sestavovat z dvojic kostek vždy součet sedm. Kostky se součty hráč odloží a hází zbylými kostkami znovu. Vítězí ten, kdo dosáhl všech tří párů se součty sedm nejnižším počtem hodů.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.