Jiří Šebesta vymyslel unikátní venkovní hry: Elektřina není třeba | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 4. března 2024

Svátek slaví Stela, zítra Kazimír

Jiří Šebesta vymyslel unikátní venkovní hry: Elektřina není třeba

Jiří Šebesta se svými hrami.
Jiří Šebesta se svými hrami.  (Foto Nedělní Aha! – J. Gartnerová)

Bodliny z ježka jako fousy pro figurku, dřevo ze staré skříně, ovčí vlna, plech ze střechy, kamení, bavlna, paroží či kančí čelist. Z toho všeho Jiří Šebesta (30) z Morávky na Frýdecko-Místecku vyrábí unikátní deskové hry.

Postavy v nich mají neobvyklá jména jako třeba Kurdžozola. „Název vymyslím, zadám do vyhledavače, a když ho nenajde, je ten pravý,“ usmál se táta dvou malých dětí. Matroš posbírá Jeho hry jsou stoprocentně recyklovatelné a nepotřebují elektrickou zástrčku. Každou si nejdříve nakreslí a pak k ní posbírá venku a ve stodole materiál. Náklady jsou téměř nulové.

Čelist jako síť

Vymyslel jich už dvacítku. Například jedna se podobá stolnímu ping-pongu, »síť« ale tvoří paroží a kančí čelist. Zajímavá je i hra Fipin a Fubin. „Dvě ženy se zamilovaly do stejného muže a teď se o něj hádají. Hráči si navzájem míčkem shazují šňůru na prádlo, fotky milého a tak dále, až se míček musí trefit do studny,“ popsal Jiří princip.

Láká i dospělé

Pan Jiří s hrami cestuje za dětmi po knihovnách či festivalech. Chvíli to trvalo, než dokázal konkurovat skákacím hradům a elektronické zábavě, postupně přilákal nejen děti, ale utkávají se proti sobě i dospělí. „Zájem je takový, že mi letos bude muset pomáhat i manželka. Přes sezonu přišly pozvánky na téměř 50 akcí,“ dodal Šebesta.

Přečtěte si
Josef124
8. 3. 2023 • 06:11

To je skvělý nápad . Víc takových lidí, kteří ukazují dětem pravé hračky . dnešní doba je strašně smutná. Děti zajímají jen počítačové hry a ven už skoro nikdo nechodí. My máme dva syny - 1 a 5 let a zatím se nám je daří držet od počítače a mobilu dál. Nejraději jsou na zahradě kde jim dáváme prostor. Hrajeme si s nimi, nebo si i docela vyhrají sami. Když je teplo, tak je nejvíc baví po sobě stříkat vodou a nebo házet vodní bomby, které jsem objednala z http­s://ww­w.pl­aza.cz­/dar­ky-hry-zabava/ .

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.