Nová kulturní památka: Záchrana roubenky před demolicí

Česko má novou kulturní památku a její majitelé o pořádnou porci radosti i starostí víc – okna nezvětší, opravy se prodraží. Chalupa leží v malé obci Lovečkovice na Litoměřicku. Jde o původní patrový roubený dům z počátku 19. století, který dnes slouží k rekreaci.
V památkovém katalogu Národního památkového ústavu (NPÚ) se píše, že jde o hodnotnou a autenticky dochovanou roubenku s přilehlou stodolou. První nalezená zmínka o usedlosti v matrice je z roku 1825. „Na mapě Stabilního katastru z roku 1843 je již zakreslen celý areál, který měl původně dvě stodoly. Ta větší v západní části areálu byla ve druhé polovině dvacátého století zbořena kvůli stavbě komunikace,“ popsala mluvčí NPÚ v Ústí nad Labem Věra Brožová.
Dům je v přízemí zděný, v patře roubený. Střecha domu je sedlová, krytá betonovou taškou, tzv. verneřickou betonkou. „K autentickým konstrukcím a detailům patří klenby v přízemí, stěny z nepálených cihel (vepřovic) v patře domu, kde byla použita hrázděná konstrukce či bedněný štít domu,“ přiblížila ještě Brožová.
Starost navíc, ale i pomoc
Při opravě i údržbě památkově chráněné chalupy musí majitelé postupovat přesně podle podmínek určených v tzv. závazném stanovisku, v němž NPÚ určí, na co se smí »sáhnout « a na co už ne. Podmínky jsou velmi přísné, řeší se zachování doslova »každého prkna«, obkladačky či okenní kličky. Na druhou stranu mají i určité výhody, např. daňového zvýhodnění (daň z nemovitosti, darovací, dědická), a mohou čerpat příspěvky od státu, které slouží jako kompenzace za zvýšené náklady při rekonstrukci. Využít lze i havarijní fondy ministerstva kultury.
Odolala demolici
Malebný dům přečkal těžká období dvou světových válek i zásah komunistické moci. „V kontextu obce Lovečkovice, která byla poznamenána mimo jiné demolicí původní roubené zástavby a výstavbou bytových domů, je tento objekt v okolí jedním z nejstarších dochovaných příkladů,“ přiblížila mluvčí.

Výměna majitelů
Památka byla v období svého vzniku ve vlastnictví německé rodiny Schwartzových, po jejich vysídlení získala dům Albína Horskijová ze Znojma. „V té době zde byly provedeny stavební úpravy – odstranění chlévů a jejich přestavba na obytné místnosti,“ sdělila Věra Brožová. Od roku 1970 je roubenka v majetku současných majitelů, kteří za tu dobu vyměnili trámy stropu, vybudovali záchod i koupelnu a starají se o to, aby unikátní stavbu nezdolal zub času. Na jejich návrh byl objekt zapsán jako chráněná kulturní památka ČR.