Co s námi dělá koronavirus? Velká zpráva o alkoholu v Čechách | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 30. března 2023

Svátek slaví Arnošt, zítra Kvido

Co s námi dělá koronavirus? Velká zpráva o alkoholu v Čechách

Ilustrační foto
Ilustrační foto (istock.com)

Za rouškou schovaná flaška. Hospody a bary jsou kvůli pandemii covidu-19 zavřené, přesto počet pravidelných pijáků v Česku stoupl o 60 %! Čínský virus bere životy, ničí naději a alkohol nabízí snadný způsob, jak se odreagovat. Odborníci ale varují před zničujícími následky.

Podle studie Národního ústavu duševního zdraví, jíž se zúčastnilo 3300 lidí, jsou nejohroženější skupinou ti, kteří sáhnou po alkoholu jednou týdně, nebo častěji. Právě u nich je nárůst konzumace piva, vína i kořalky největší. „Zatímco před koronavirem to bylo 271 tisíc lidí, v době pandemie stouplo toto číslo na 425 tisíc Čechů,“ popsal Aha! spoluautor studie Ladislav Csémy. Nárůst nárazového pití mezi lidmi od 20 do 65 let věku tak vzrostl o 60 procent.

Pivo říznuté kořalkou

Sami bez kamarádů, nebo potají ve sklepě s bandou přátel vypijeme víc než při posezení v restauraci. Ze studie vyplývá, že silní konzumenti za pandemie spotřebu lihovin ještě zvýšili. Naopak ti, kteří popíjejí jen příležitostně při společenských událostech, své pití během pandemie ještě omezili. Otevřít si láhev doma nejsou zvyklí. No a ti z nás, co přiznávají, že si občas doma lahev otevřou, sáhnou po otvíráku častěji než před pandemií.

Trpíme chronickým stresem

Protikoronavirové restrikce spojené s ekonomickou nejistotou vytvořily u řady lidí chronický stres. Přibylo úzkostných poruch, depresí i rizika sebevražd. Češi na chronickou zátěž reagují řadou tzv. zvládacích strategií, z nichž mnohé jsou nevhodné, neúčinné, nebo dokonce škodlivé. Nejde jen o alkohol. „Zaznamenáváme nárůst užívání antidepresiv, léků proti úzkosti a léků na spaní,“ dodal Csémy. Doslova vražednou kombinací se pak stává kombinace alkoholu a léků.

Mladí začali víc kouřit

Méně pohybu a více alkoholu není jediným problém života během koronavirových opatření. Téměř polovina kuřáků (44 %) přiznává, že začali více kouřit, 5 % lidí dokonce kouřit začalo, i když už v minulosti dlouhodobě nekouřili nebo dokonce nekouřili nikdy. Dobrou zprávou je, že druhá polovina kuřáků pak svůj zlozvyk omezila. Opatrnější je především generace 55+. Naopak vyšší přísun cigaret si dopřávají lidé do 35 let.

Kila letí nahoru

Větší pupek, na stehnech faldíky jako miminka, i to je realita. 30 % lidí za posledních sedm měsíců přibralo. Nejvíce lidí ztloustlo o pět kilo. Někomu ale váha ukazuje i hrozivější čísla. Každý devátý z těch, kteří přibrali, na ní uvidí 10 kg navíc! Najdou se ale i jedinci s pevnou vůlí nebo lidé, kteří se v práci nezastaví ani v této době. Podle průzkumu online životního pojištění Mutumutu realizovaného agenturou EMA Data 22 % udává, že během krize zhubli. Průměrně ale lidé všech věkových kategorií přibrali 6,5 kg a nejvíc letěla kila nahoru u mladých do 25 let.

5 TIPŮ, jak předcházet úzkosti

◆ věnujte se svým koníčkům

◆ hlídejte si zdravou životosprávu

◆ hýbejte se, ideálně na čerstvém vzduchu

◆ nezapomínejte na kontakt s rodinou (pokud není možný osobně, tak alespoň prostřednictvím telefonu či videa)

◆ přečtěte si pohodovou knížku nebo pusťte hezký film

Celý článek najdete v tištěné verzi Aha! 8.2.2021

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.