50 let od smrti Coco Chanel: Pyšnější, než je zdrávo | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 30. března 2023

Svátek slaví Arnošt, zítra Kvido

50 let od smrti Coco Chanel: Pyšnější, než je zdrávo

Fotografie
Fotografie (internal)

Těžko říct, kde by bez ní dneska byla dámská móda... Nosily by ženy pořád pod šaty upnuté korzety? Odhodlaly by se vyjít do společnosti v prachobyčejných kalhotách? Možná by se našel někdo jiný, kdo by se stejně jako návrhářka Gabrielle Coco Chanel (†71) odvázal a akceleroval historii odívání. Stejně ale tahle dáma předběhla svou dobu...

Měla kuráž, tah na branku, sama o sobě prohlašovala, že trpí komplexem nadřazenosti a je pyšnější, než je zdrávo. Bez dravosti by ale v módním průmyslu nikdy prorazit nedokázala.

Začala s klobouky

Do světa módy poprvé nakoukla už v roce 1910, když si v Paříži založila obchod s vlastními modely klobouků. Brzy sortiment obohatila o volnočasové a společenské šaty a stala se tak první ženou na světě, která začala navrhovat oblečení pro ženy.

Pásek stačí, holky!

V ženském odívání přitom způsobila doslova revoluci. V té době totiž dámy pod oblečením nosily korzety a se šněrováním jim vždy musel někdo pomáhat. Coco své souputnice od protivného zvyku osvobodila, když přivedla na svět žerzejové šaty v pase převázané páskem. Světe, div se, i tak vynikla ladná ženská silueta! Jako první oblékla dámy do kalhot, jako první také odhalila jejich kolena, když navrhla kolekci nekomplikovaných krátkých šatů. Razila jednoduchost a heslo, že dobře oblečená žena by se měla líbit především sama sobě.

Těžce zkoušená...

Úspěch Coco Chanel v pracovní oblasti byl vykoupen trápením v osobním životě. Vyrůstala v sirotčinci, a ačkoli za svůj život vystřídala mnoho milenců, žádný nedokázal její srdce naplnit láskou. V roce 1944 také musela na víc než 20 let opustit milovanou Francii. Během druhé světové války totiž chodila s agentem Abwehru a gestapa Hansem Güntherem von Dincklagem a byla obviněna z kolaborace s nacisty.

Celý článek najdete v tištěné verzi Aha! 10.1.2021Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.