Prezident pohrozil vetem... nelíbí se mu daňový balíček | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 24. března 2023

Svátek slaví Gabriel, zítra Marián

Prezident pohrozil vetem... nelíbí se mu daňový balíček

Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman (Foto KPR)

Vetem prezidenta republiky včera pohrozil Miloš Zeman (76). Nelíbí se mu totiž Sněmovnou schválený daňový balíček, který mimo jiné zvyšuje slevu na poplatníka. Oznámil to šéfce státní kasy Aleně Schillerové (56, za ANO).

„Prezident republiky Miloš Zeman přijal na Hradě ministryni financí Alenu Schillerovou. Oznámil jí, že se rozhodl vetovat daňový balíček, a to především z důvodu zvýšení daňové slevy na poplatníka, která podle názoru prezidenta výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu,“ sdělil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček po jejich setkání. Sněmovnou totiž prošlo navýšení z dnešních 24 840 Kč na 34 125 Kč. Kromě zvýšení slevy norma ruší také tzv. superhrubou mzdu, díky které zůstane v peněženkách všem zaměstnancům více peněz.

Místo toho proto začne platit nová daň z příjmu fyzických osob 15 a 23 procent. Toto zdanění ale má platit jenom na dva roky, tak jak premiér Andrej Babiš (66, ANO) slíbil prezidentovi. Nikde v zákoně to ale není a ani to se hlavě státu nelíbí. O daňovém balíčku má rozhodovat Senát za týden. Senátoři by mohli případné zvýšení slevy zrušit. S takovým požadavkem za jejich šéfem Milošem Vystrčilem (60, ODS) přišel premiér Andrej Babiš 66, ANO). Po členech horní komory Parlamentu chce ale nechat zachovat 15% daň. Pokud by i tak prezident nakonec normu vetoval, tak by se jí musela znovu zabývat Sněmovna, která by jeho veto musela přehlasovat minimálně 101 hlasy.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.