Pětimetrovému Krakenovi je ve Dvoře Králové těsno: Stěhování kvůli sexu! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 3. prosince 2023

Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora

Pětimetrovému Krakenovi je ve Dvoře Králové těsno: Stěhování kvůli sexu!

 Kraken svoji expozici za 30 let života ve Dvoře již přerostl a je mu těsná.
Kraken svoji expozici za 30 let života ve Dvoře již přerostl a je mu těsná. (oto Simona Jiřičková, archiv Safari parku DK)

Česko přijde o svého největšího krokodýla Krakena v královédvorském safari parku. Pětimetrový samec tomistomy úzkohlavé se přestěhuje do polské Lodži. V jeho expozici mu je totiž již těsno a má i málo místa na páření.

Kraken, který do Dvora přijel ze Singapuru před 30 roky i s družkou Penelopou, dorostl za tu doby do délky 515 centimetrů a váží minimálně 380 kilo. Expozice, v níž má k dispozici asi 100 metrů čtverečních, je tak pro něj a družku malá. Nedostatečné území zřejmě má za následek i to, že si v něm dvojice nemůže najít svůj vlastní prostor stranou toho druhého. A tak se stává, že si lezou na nervy. Kraken Penelopu dokonce i napadá. I tento problém by měly vyřešit nové prostory v Polsku.

V zoo v Lodži vzniká pavilon s rozsáhlou expozicí věnovanou tomistomám, kde najdou dvakrát větší území a vody budou mít třikrát víc. Kraken s partnerkou Penelopou se tam vydají příští rok. Nedostatečné prostory, zejména ty vodní, se zřejmě odrážejí na kvalitě páření krokodýlů. Kraken a Penelopa se dosud nerozmnožili, i když samice již 12 let snáší vejce a pečlivě je zahrabává na souši. Jenže jsou neoplozená. „Důvodem může být nedostatečná hloubka, která neumožňuje dostat se do správné pozice pro páření,“ vysvětlil mluvčí zoo Michal Šťastný.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.