Chudáci Češi: Omezení jsou plná nesmyslů

Víte, že když jdete do obchodu, můžete jenom ve dvou? Nebo že hospodská »zavíračka« v osm večer neplatí beze zbytku? Deník Aha! se zaměřil na záludnosti a výjimky z nových vládních opatření. Naopak úplně jasný vzkaz poslal včera premiér Andrej Babiš (66) Čechům.
Buď budou všichni do puntíku dodržovat všechna vládní opatření, nebo se podle Babiše zase vypne celá země. Vrátili bychom se tak do stavu z jara, kdy až na ty nezbytné byly všechny obchody zavřené a Češi se museli zdržovat hlavně doma. „Mluvil jsem o tom, že to nikdy nenastane, ale v tuto chvíli to nemůžu vyloučit,“ řekl očividně rozladěný premiér. Přitom teprve předevčírem ministr zdravotnictví Roman Prymula (56, za ANO) oznámil, že z půlnoci ze čtvrtka na pátek se dále zkracuje provozní doba restaurací a že také končí provoz veřejných bazénů, fitek a jiných aktivit. Další opatření na 14 dní pak mají začít platit v pondělí. Z Prymulova vzkazu se ale nedalo ani vytušit, že lidé už vlastně teď porušují vládní nařízení. Třeba tím, že se vydají na nákupy ve více než dvou lidech. Aha! si tedy prokleplo, co platí, ačkoliv to ani mezi řádky nezaznělo.
TOHLE UŽ PLATÍ
*Nakupuje se jen ve dvou Nákupní centra, jejichž součástí jsou provozovny s občerstvením, mají už od včerejška nová pravidla. Konzumovat v nich jídlo u jednoho stolu smí nanejvýš dva lidé. Ani v těchto jídelních koutcích nesmějí podniky nabízet možnost připojení na wifi. Ale teď to hlavní: do obchodů a obchoďáků včetně jejich provozoven smíte podle vládního nařízení vstupovat jen ve dvou. To neplatí pro děti mladší patnácti let doprovázených „zletilou osobou ze společné domácnosti“. Třeba čtyřčlenná rodinka se dvěma dětmi, z nichž jednomu už je přes patnáct, se bude muset rozmýšlet, kdo bude muset jít osamoceně – starší potomek, matka, nebo otec?
*Nezahrajete si ani neškodné hry Kdo se potýká se závislostí na hraní, toho čeká až do 25. října zřejmě pořádný »absťák«. Už od včerejší půlnoci je zakázán také provoz heren a kasin. Stejně jako i další hráčské aktivity. Otevřeno nesmějí mít ani kulečníkové či bowlingové herny. Hospody končí už v osm večer. Opravdu? Restaurace a hospody musí zavírat už v osm večer a otevřít mohou nejdříve v šest ráno, zůstala možnost vydávat jídlo či pití i po 20. hodině přes výdejní okénka. Jenže i dřívější zavíračka má výjimku, a to jmenovitě pro novomanžele či čerstvě registrované partnery. „…pro účel oslavy svatby nebo prohlášení osob o tom ... se zakazuje přítomnost veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb pouze v čase mezi 00.00 hod. a 06.00 hod,“ uvádí vláda. Že skutečně nejde o omyl a svatebčané mohou slavit v hospodě až do půlnoci, potvrdil Aha! mluvčí rezortu zdravotnictví Jan Brodský.
Počet osob na svatbách či pohřbech se pak od pondělí 19. října zredukuje na 30, oslava však bude moci dále probíhat v hospodě až do půlnoci. Sedíte ve čtyřech, ne však rodiny Platí také nová pravidla pro štamgasty. V hospodách se z šesti na čtyři zredukoval počet lidí, kteří mohou být u jednoho stolu. Také tam jsou výjimky. „...u jednoho stolu sedí nejvýše 4 zákazníci, s výjimkou členů domácnosti; jedná-li se o dlouhý stůl, lze u něj usadit více zákazníků tak, že mezi skupinami nejvýše 4 zákazníků je rozestup alespoň 2 metry,“ stojí v usnesení vlády. A kdybyste to přehnali s alkoholem a měli náladu spontánně zpívat či tančit, mějte na paměti, že i to je zakázáno. Podniky a fastfoody také nesmí svým hostům od včerejška umožnit připojit se na svou síť. »Brouzdat« na internetu tak musíte za svá data.
Netančíte, nezpíváte, tak co tam?
Pro hudební a taneční kluby už nějakou dobu platí, že nesmějí připustit svou hlavní náplň činnosti – tedy nesmí v nich vystupovat kapely ani se tančit. Otevřeno však mít mohou. Změnou od pátku je pro provozovatele jen to, že své hosty musejí posílat domů už před osmou večerní. A vzhledem k tomu, že takové podniky mají obvykle otevřeno až od pozdního odpoledne či večera, nabízí se otázka, proč jim vláda rovnou nedala ránu z milosti...
A TOHLE PŘIJDE OD PONDĚLÍ
»Zkrouhnou« počet věřících Zatímco až do neděle se může v chrámu božím sejít až stovka věřících, od pondělí bude limit pro bohoslužby a náboženské obřady deset uvnitř a maximálně 20 venku. I nadále bude platit zákaz zpěvu při mších. Přes ticho stejně musí zavřít Od pondělí musejí mít zavřeno i místa, kde zrovna šíření kapének prostřednictvím mluvy či zpěvu zrovna nehrozí. Spíše je v nich žádoucí ticho.
Hádáte správně – jde o muzea, galerie, planetária či hrady a zámky. Omezí se výuka i návštěvy v nemocnicích Vládní opatření od 12. října na příštích 14 dní dopadnou také na nemocnice, domovy pro seniory a některé školy. Jak konkrétně?
Koho můžeme ve špitále navštívit?
*Partner či partnerka smí být u porodu
*Navštívit lze nezletilého pacienta, osobu s omezenou svéprávností nebo osobu v terminálním stadiu nevyléčitelného onemocnění Za kým můžeme do sociálních zařízení?
*Můžeme zavítat k nezletilým osobám, lidem s omezenou svéprávností či se zdravotním postižením nebo k lidem, jejichž psychický stav či sociální situace to vyžaduje. V hospicech pak za umírajícími příbuznými. Co se mění pro školáky a studenty?
*Mateřské školy a 1. stupeň základních škol zůstávají u prezenční výuky, zachovány jsou i družiny
*2. stupeň ZŠ přejde na turnusovou výuku, kdy každý týden proběhne prezenční výuka jedné poloviny žáků. Druhá polovina se bude vzdělávat z domova.
*Střední a vysoké školy přejdou na distanční výuku. Prezenční výuka potrvá dál u praktické výuky a praxe zdravotnických studijních programů
*Zrušeny budou všechny mimoškolní aktivity jako kroužky a střediska volného času.
*Prezenční výuka je zakázána v základních uměleckých školách (výjimka je pro individuální výuku jeden žák na jednoho učitele) a také na jazykových školách.
Jak na ně dopadnou vládní opatření?
Restauratéři
„Musíme se přizpůsobit. Musíme brutálně šetřit, nebo máme ještě možnost propouštět lidi,“ řekl Aha! Luboš Kastner z Asociace malých a středních podniků. Pokud nemají restauratéři vyhlásit bankrot, stát by jim měl urychleně pomoci. „Navrhujeme třeba, aby vláda podnikatelům odpustila odvody, ale hlavně aby dala jasný signál, co nás čeká. Chceme se dožít jara,“ dodává. Požadavků mají víc. Vláda by prý měla také říct, proč tvrdá opatření dopadají právě na gastronomii. „V žádných datech gastronomie nesvítila jako nejrizikovější obor, je to podobné jako práce ve skladu,“ dodává Kastner. „Jsme s nimi v kontaktu a hledáme cesty, ale bude záležet i na tom, jaké jsou možnosti státního rozpočtu,“ řekla Aha! mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová.
Obchodníci a poskytovatelé služeb
Překotnými a narychlo vyhlášenými opatřením je nemile zaskočen také šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. „Většinu věcí s námi vláda konzultovala. Ale když s námi na začátku týdne mluvili, tak na seznamu nebylo zkrácení otevírací doby restaurací,“ řekl Prouza Aha! „Pokud jde o fitness centra, tak se bavíme minimálně o polovině, které zkrachují. S velkou pravděpodobností ta opatření nebudou jen na dva týdny a obávám se, že budou výrazně delší,“ dodal. Také jeho svaz vyzval vládu, aby vysvětlila, proč ta cílí zrovna na oblasti, kde riziko šíření koronaviru není až tak velké. A hlavně aby kabinet vzniklé škody obchodníkům nahradil: „Za to co se tady děje, je zodpovědná vláda a kompenzace by měly být na místě a hlavně rychle, než firmy zkrachují a lidé přijdou o práci.“
Muzejníci a galeristé
Muzea se z vynucené dlouhé jarní odmlky ještě nezmátořila, a už zase budou muset zavřít od pondělí své brány. Zatím na 14 dní. I tak je toto uzavření pro kulturní instituce zásadní. Například propad příjmů Národního muzea odhaduje generální ředitel Michal Lukeš na desítky milionů korun. „Opatření dávají smysl, nicméně Národního muzea se citelně dotknou,“ uvedl Lukeš. Aby muzeum neztratilo kontakt se zákazníky, bude prý aspoň on-line nabízet výstavy a vzdělávací programy. Nic jiného než virtuální prohlídky pak nezbývá ani galeriím. „Musíme se snažit, abychom o návštěvníky nepřišli. Protože naše práce bez lidí a zpětné vazby nedává smysl,“ řekla Aha! předsedkyně Asociace muzeí a galerií Irena Chovančíková.
Opatření dusí hospodské: Čekáme, jestli někdo vůbec přijde...
Ještě se nesmířili se zavírací hodinou v deset, a teď musí kasírovat už před osmou. Nečekaně přísné opatření znovu dusí hospody. Navíc Češi mají strach z nákazy a začali šetřit na horší časy. Budeme rádi, když přežijeme, zoufají si hospodští.
Provozní Vít Koutňák (42) ze Zlína: Snad dorazí pár pivařů
Večerní hosté budou bolestně chybět zlínské restauraci Saloon. „Budeme rádi, když vydáme aspoň pár obědů a přežijeme. Vidíte, je 14.00 a teď tu není vůbec nikdo. O víkendu budeme sedět a čekat, jestli přijde aspoň pár pivařů, ale segment večeří můžeme odepsat,“ kroutí hlavou provozní Vít Koutňák.
Hostinský Jiří Šťovíček (59) z Ústí nad Labem: Omezíme provoz
„Nám dělají tržbu z půlky obědy a z půlky večeře. Teď ale musíme zavřít v osm večer a chodit na večeře v sedm, aby je někdo za hodinu vyhodil, to pro ty lidi nemá význam,“ svěřil se majitel restaurace Jiří Šťovíček (59). Navíc musí omezit také počet zákazníků. Hrozí i propouštění. „Nepotřebuji plně obsazenou směnu, omezení přijde zřejmě i v kuchyni,“ postěžoval si.
Majitel motorestu Stanislav Vrtal z Čížova: My to zvládneme
„Mně zavírací doba ve 20 hodin až tak nevadí,“ říká Stanislav Vrtal, majitel hotelu a restaurace Býk v Čížově na Jihlavsku. „Naše podnikání stojí především na jídlech a ubytování hostů,“ vysvětluje. Před restaurací se denně vystřídají na parkovišti desítky kamionů a jejich šoféři chodí do Býka na oběd. Většina z nich už nyní sedí u stolu sama.
Zavřít musely i zoologické zahrady...
Brněnská zoo plánuje online provoz Uzavření zoologických zahrad v té brněnské čekali. Zaskočilo je ale načasování. Páteční termín nečekali. „Odpoledne se dozvíme, že zavřeme v pondělí, večer, že už v pátek. Když jsme museli zavřít na jaře, způsobilo nám to ztrátu v řádech milionů korun. Nyní bude menší, do zoo v těchto dnech lidé už moc nechodili,“ řekl mluvčí zoo Michal Vaňáč. Zoo bude nyní krmení zvířat vysílat na internetu.
Návštěvníci chybí i zvířatům
Náhlé uzavření zoo včera zaskočilo nejen maminky s dětmi, ale i některá zvířátka. Medvěd ušatý Balů v Zoo Chleby na Nymbursku je z absence návštěvníků celý zmatený. Hledají je i daňci. Některá zvířátka v zoologických zahradách považují návštěvníky za zajímavé rozptýlení. „Jakmile třeba zahradník projde kolem plotu, hlavně Balů, který je i před zimním spánkem ještě hravý a divoký, se hned běží podívat. Lidé jim prostě chybí,“ říká lektor Zoo Chleby Jaroslav Dufek.